Do Polski przed wojną na Ukrainie uciekło już ponad 2 mln osób, głównie kobiet i dzieci. Uchodźcy – dzięki przyjętej przez rząd specustawie – uzyskają dostęp do wsparcia finansowego.
Specustawa skraca ścieżkę legalizacji pobytu dla uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli bezpośrednią granicę od 24 lutego, co jest uzasadnione szczególną sytuacją panującą w tym kraju - mówi Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Pomorzu.
Dzięki nowym przepisom uchodźcy uzyskają dostęp do wsparcia w postaci świadczenia 500+, Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, bonu żłobkowego, a także wyprawki szkolnej. Świadczenia te będą przysługiwały na takich samych zasadach jak dla innych uprawionych. Ze wsparcia uchodźcy będą mogli korzystać przez okres pobytu z dziećmi w Polsce.
W ZUS są już opracowywane wnioski w języku ukraińskim. Można je będzie składać wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). System wymiany danych będzie opierał się o bazę PESEL, Profil Zaufany i kartę ID dla obywateli Ukrainy.
Warto wiedzieć, że – zgodnie z zapisami specustawy - wniosek o świadczenie złożyć może osoba, która:
- jest obywatelem Ukrainy albo małżonkiem obywatela Ukrainy;
- przebywa legalnie w Polsce;
- ma pod opieką dziecko (jest jego rodzicem lub opiekunem tymczasowym), które ma ukraińskie obywatelstwo i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 roku w związku z działaniami wojennymi;
- ma pod opieką dziecko (jest jego rodzicem lub opiekunem tymczasowym) urodzone w Polsce przez matkę, która jest obywatelką Ukrainy i której pobyt w Polsce jest legalny.
Pobyt w Polsce dla obywateli Ukrainy, którzy wjechali legalnie ze swojego kraju do Polski po 23 lutego 2022 roku w związku z działaniami wojennymi, jest legalny przez 18 miesięcy.
Przypomnijmy - programy społeczne to nie jedyne świadczenia, które mają odciążyć ofiary Putina. Pieniądze na zakwaterowanie i wyżywienie obywateli z Ukrainy będą mogły otrzymać osoby, które przyjęły uchodźców pod swój dach. Częściowy zwrot kosztów opiewa na kwotę 40 zł/osoba za jeden dzień opieki.
Napisz komentarz
Komentarze