Aleksandra Sychowska, z domu Dąbrowska, urodziła się 20 lutego 1922 roku w Warszawie. Duży wpływ na jej życie miał wybuch Powstania Warszawskiego, do którego dołączyła jako ochotniczka. Pod pseudonimem „Oleńka” pełniła funkcję łączniczki na terenie Śródmieścia. Po wojnie pani Aleksandra zamieszkała w Kościerzynie. Pracowała jako księgowa w Wydziale Finansów tamtejszego urzędu gminy, a później jako instruktor w Kościerskim Domu Kultury – głównie na terenach wiejskich. Wolny czas spędzała na uprawianiu działki. Interesowała się też współczesną polityką, a swoje przemyślenia na ten temat opisywała w wierszach.
Ma dwóch synów, pięcioro wnucząt oraz czworo prawnucząt. Do Rumi przeprowadziła się w 1998 roku. Zamieszkała u młodszego syna, w domu przy ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego, co biorąc pod uwagę jej powstańczą przeszłość, wydaje się nieco symboliczne. Obecnie, z racji wieku - pani Aleksandra jest mocno schorowana, z trudem się porusza, niewiele też widzi – wymaga niemal całodobowej opieki. Jednocześnie jest bardzo sprawna umysłowo, ma świetną pamięć i chętnie dzieli się opowieściami ze swojego życia.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski to odznaczenie ustanowione w 1921 roku, nadawane za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju; za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju; dla rozwoju gospodarki narodowej i służby publicznej; za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną; za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.
Napisz komentarz
Komentarze