W placówce przebywa 129 dzieci, których wiek nie przekracza 15 lat. Niektóre z nich ciągle mają przed oczami obrazy wojny.
- Można to zaobserwować w ich zachowaniu. Cały czas bywają chwile strachu i niepokoju. Kiedy na niebie dostrzegą przelatujący helikopter uciekają w popłochu szukając schronienia w budynkach ośrodka – mówi Maciej Szalbierz z zespołu prasowego 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Wiele z nich jest zbyt młodych, by zrozumieć, że są bezpieczne i nic im nie grozi.
Nad ich spokojem i tym, by odzyskali poczucie bezpieczeństwa czuwają nie tylko wychowawcy, ale także żołnierze 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wśród nich jest starszy szeregowy Tadeusz Grabowski z 73 Batalionu Lekkiej Piechoty w Malborku.
- Na co dzień jest on doświadczonym przewodnikiem psa ratowniczego. W tej chwili szeregowy Grabowski szkoli do zadań ratowniczych psa imieniem Riko – opowiada Maciej Szalbierz. - To właśnie ten roczny owczarek niemiecki towarzyszy żołnierzowi podczas jego zadań w Powiatowym Centrum Młodzieży.
WIĘCEJ: 240 podopiecznych domów dziecka z Ukrainy mieszka na Kaszubach
Okazało się, że jego obecność ma niezwykle pozytywny wpływ na przebywające tam dzieci, które nawiązały z psem niezwykłą więź. Spacery, zabawy i wspólne spędzanie czasu pozwalają chociaż na moment zapomnieć o tragedii, jaką przeżyły. Riko został nie tylko jednym z mieszkańców ośrodka w Garczynie, ale również ulubieńcem ukraińskich dzieci.
- St. szer. Tadeusz Grabowski jest również koordynatorem szkolenia Sekcji K9 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej – dodaje Maciej Szalbierz.
Już w kwietniu, 9 żołnierzy pomorskiej brygady będzie zdawać egzamin certyfikujący ich umiejętności w Kuźni Raciborskiej. Następnie, na mocy porozumienia pomiędzy 7 Pomorską Brygadą OT a Komendą Wojewódzką Policji w Gdańsku będą mogli być wykorzystywani do działań poszukiwawczo-ratowniczych na terenie województwa pomorskiego. Poza tym każdy żołnierz grupy zostanie przeszkolony z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.
CZYTAJ TEŻ: Brytyjscy Rangersi szkolą w Ustce terytorialsów z Pomorza
- K9 to wyjątkowa sekcja, która zrzesza profesjonalistów z zakresu terenoznawstwa i topografii oraz pasjonatów pracy z psami. Cieszę się, że mogę brać udział w zajęciach, poszerzać wiedzę i rozwijać swoje umiejętności. Szkolenie, które przechodzimy pozwoli nam być realnym wsparciem dla służb w czasie poszukiwań i akcji ratunkowych – podsumowuje szkolenie jeden z żołnierzy biorący w nim udział.
Napisz komentarz
Komentarze