Reklama

Harcerska Orkiestra Dęta z Tczewa wyrusza na podbój świata

Udało się zebrać kwotę potrzebną na wyjazd Harcerskiej Orkiestry Dętej z Tczewa na mistrzostwa świata - WAMSB World Marching and Show Band Championship 2026 w Meksyku.
Harcerska Orkiestra Dęta z Tczewa wyrusza na podbój świata
Harcerska Orkiestra Dęta z Tczewa w lipcu wyjeżdża na mistrzostwa świata orkiestr dętych do Meksyku

Autor: CKiS Tczew

Zaproszenie po sukcesie w Radomiu

Harcerska Orkiestra Dęta z Tczewa weźmie udział w jednej z najważniejszych międzynarodowych imprez dla orkiestr marszowych i show bandów. Do Meksyku pojedzie w 58-osobowym składzie.

Dotychczas HOD zdobywała najwyższe laury na konkursach krajowych, w tym dwukrotnie tytuł Mistrza Polski. Teraz orkiestranci chcą zweryfikować swoje umiejętności przed międzynarodowym jury. Zaproszenie na Mistrzostwa Świata WAMSB (World Association of Marching Show Bands) tczewianie otrzymali po bardzo dobrym występie na Mistrzostwach Polski Orkiestr 2025 w Radomiu. Zawody w Puebla odbędą się od 9 do 12 lipca 2026 roku.

– To dla nas ogromne wyróżnienie i szansa, aby pokazać światu, co potrafimy, i spełnić swoje marzenia – mówi dyrygentka Magdalena Kubicka-Netka.

Trzy konkurencje, w tym polski utwór

Zawody w Puebla obejmują kilka form prezentacji: paradę uliczną, paradę stadionową, pokaz na boisku, marsz i grę, a także konkurencje dla orkiestr koncertowych, kolorowych gwardii, zespołów bębniarskich oraz solistów w formule face to face. Impreza będzie rozgrywana według jednolitych zasad WAMSB International, a oceny dokona międzynarodowe jury złożone z sędziów wizualnych, muzycznych oraz ekspertów od efektu ogólnego.

Tczewianie wystąpią w trzech konkurencjach. 

– Zagramy koncert sceniczny, na który złoży się jeden z popularnych utworów orkiestrowych „Ross Roy”, a także oryginalna kompozycja współczesnego polskiego twórcy Grzegorza Duchnowskiego „Neptun na Wiśle”. Trzeci utwór to muzyka z filmu „Iniemamocni”, którą graliśmy już wielokrotnie na naszych koncertach i bardzo lubimy – wylicza dyrygentka.

Od 11-latki do orkiestrantów po pięćdziesiątce

Najmłodsza uczestniczka wyjazdu ma 11 lat, najstarszy członek orkiestry – ponad 50. Większość muzyków to uczniowie szkół średnich i starszych klas podstawówek, choć w zespole grają też studenci i osoby pracujące. 

Nieco ponad dwa tygodnie dzieli członków Harcerskiej Orkiestry Dętej od wyjazdu do Puebla w  Meksyku (fot. HOD Tczew)

– Nie zapraszamy zawodowych muzyków – to z naszej strony zachowanie zasady fair play. Na mistrzostwa jedzie ci, którzy na co dzień grają w orkiestrze – podkreśla Kubicka-Netka.

Tradycja od 1947 roku

Harcerska Orkiestra Dęta im. Stanisława Moniuszki działa nieprzerwanie od 1947 roku. Wychowała wiele pokoleń tczewian i zapoczątkowała kariery niektórych zawodowych muzyków. W repertuarze ma muzykę filmową, rozrywkową, poważną oraz oryginalne kompozycje na orkiestrę dętą. Regularnie uczestniczy w paradach, uroczystościach i festiwalach w całej Polsce.

Dyrygentką orkiestry od 2002 roku jest Magdalena Kubicka-Netka, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku i instruktorka ZHP od 1994 roku.

Orkiestra prowadzi bezpłatną naukę gry na kilkunastu instrumentach – m.in. flecie, klarnecie, saksofonie, trąbce czy perkusji – dla młodzieży szkolnej, bez wymogu wcześniejszego doświadczenia.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama