Reklama

Strategiczna ekspansja na Północy. ORLEN kupuje udziały w norweskim złożu Goliat

ORLEN kupuje udziały w norweskim złożu Goliat, wzmacniając swoją pozycję na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Transakcja ma zwiększyć zasoby ropy i gazu oraz umocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski dzięki dostawom surowca m.in. przez Baltic Pipe.
Strategiczna ekspansja na Północy. ORLEN kupuje udziały w norweskim złożu Goliat

Autor: © Vår Energi

Goliat wzmacnia pozycję Orlenu w Skandynawii

Norwegia pozostaje jednym z absolutnie najważniejszych rynków dla działalności wydobywczej ORLENU. Jak wynika z najnowszego komunikatu spółki, podpisana umowa nabycia udziałów w złożu Goliat oraz czterech innych koncesjach wpisuje się w długoterminową strategię zabezpieczania własnych źródeł surowców i budowania silnej pozycji koncernu na arenie międzynarodowej.

Złoże Goliat to ważny i perspektywiczny punkt na wydobywczej mapie Skandynawii. Zwiększenie zaangażowania polskiego koncernu w tym regionie przekłada się bezpośrednio na stabilność surowców – transakcja ma zwiększyć zasoby gazu i ropy norweskiej spółki ORLENU o prawie 60 mln baryłek ekwiwalentu ropy i w ciągu kilku lat pozwolić na zwiększenie wydobycia z 4 do 12 tys. baryłek dziennie. Warto pamiętać, że pozyskiwany z norweskich złóż gaz ziemny trafia do Polski za pośrednictwem gazociągu Baltic Pipe, co stanowi fundament krajowej niezależności energetycznej.

Kluczowe korzyści płynące z transakcji:

  • Inwestycja przyniesie gwarancję dodatkowych dostaw ropy, jak i gazu, co wpłynie na wyniki operacyjne
  • ORLEN udowodnił, że jest ważnym i liczącym się koncernem na rynku skandynawskim, zdolnym do przejmowania aktywów
  • Kontrola nad złożami u samego źródła to pewność nieprzerwanych dostaw węglowodorów, co w obecnej sytuacji geopolitycznej ma znaczenie priorytetowe

Transakcja czeka na zgodę norweskich władz

Realizacja transakcji między spółką ORLEN Upstream Norway i Vår Energi wymaga jeszcze standardowej zgody norweskich władz. Po jej uzyskaniu udziałowcami złoża Goliat będą: Vår Energi jako operator (45 proc.), Equinor (35 proc.) oraz ORLEN Upstream Norway (20 proc.).

Czerwcowy zakup ORLENU to wyraźny sygnał dla rynku – polska grupa nie zwalnia tempa inwestycyjnego i stopniowo realizuje swoją strategię budowy nowoczesnego, poszerzonego koncernu multienergetycznego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama Pomorskie na pełnym baku! Ruszaj w drogę z Radiem Gdańsk
Reklama
Reklama Pomorskie na pełnym baku! Ruszaj w drogę z Radiem Gdańsk
Reklama