Reklama

Głos studentów ma znaczenie. UG w TOP 3 najbardziej przyjaznych uczelni w Polsce

Gdańska Alma Mater ma kolejne powody do świętowania. W ogłoszonej właśnie pierwszej edycji ogólnopolskiego rankingu „Uczelnia Otwarta” Uniwersytet Gdański zajął wysokie, trzecie miejsce na podium w klasyfikacji generalnej oraz drugą pozycję w kategorii uniwersytetów klasycznych. Zestawienie, przygotowane przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z resortem nauki, prześwietliło szkoły wyższe pod kątem tworzenia przyjaznego, dostępnego i równego środowiska dla żaków.
Głos studentów ma znaczenie. UG w TOP 3 najbardziej przyjaznych uczelni w Polsce

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

W premierowej odsłonie plebiscytu oceniono łącznie 58 uczelni z całego kraju. Ostateczny wynik sprawił, że na krajowej liście Uniwersytet Gdański ustąpił jedynie stołecznej Akademii Leona Koźmińskiego oraz Uniwersytetowi Warszawskiemu, zostawiając w tyle resztę stawki, w tym m.in. poznański UAM. Podczas uroczystej gali w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która odbyła się 17 czerwca, doceniono dwutorowe podejście gdańskiego ośrodka. Ocenie także podlegała m.in.: 

  • dostępność architektoniczna i cyfrowa, 
  • sprawność pomocy socjalnej, 
  • oraz dbałość o rozwój pasji naukowych i kulturalnych.

Władze uniwersytetu, w imieniu których pamiątkową statuetkę odebrała prorektor do spraw studenckich dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy w towarzystwie Julii Łaski z lokalnego Parlamentu Studentów, nie ukrywają, że to jedno z najcenniejszych trofeów, bo ufundowane na studenckim zaufaniu. Za tym laurem stoją jednak bardzo konkretne, budowane latami mechanizmy.

Nie bez znaczenia dla oceniających pozostał szeroki wachlarz pozanaukowy. Ponieważ na gdańskim uniwersytecie tętni życie studenckie: od redakcji Radia MORS, przez pełne koła naukowe, aż po sportowe sekcje AZS-u, które jeszcze w tym roku zyskają nową bazę w postaci otwieranego na kampusie w Oliwie nowoczesnego Centrum Sportu.

Czerwcowe podium przyznane przez samych studentów stanowi w gruncie rzeczy formalne potwierdzenie doskonałej passy gdańskiej placówki. Warto przypomnieć, że w lutym bieżącego roku Uniwersytet Gdański, jako jedyny w Polsce, zdobył międzynarodowy certyfikat FIS-u “Healthy Campus”. Jak zaznaczają pomysłodawcy projektu „Uczelnia Otwarta”, wręczone w tym roku 24 ośrodkom certyfikaty mają nie tylko nagradzać liderów, ale przede wszystkim zmobilizować całe polskie środowisko akademickie do podnoszenia standardów codziennego życia studenckiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama Pomorskie na pełnym baku! Ruszaj w drogę z Radiem Gdańsk
Reklama
Reklama Pomorskie na pełnym baku! Ruszaj w drogę z Radiem Gdańsk
Reklama