Reklama

Prezydent Aleksandra Kosiorek z zaufaniem większości radnych Gdyni. Burzliwa sesja absolutoryjna

W jednej z najważniejszych sesji Rady Miasta Gdyni, radni zagłosowali nad udzieleniem prezydent Gdyni wotum zaufania, oraz za absolutorium za poprzedni rok budżetowy, a także za przyjęciem sprawozdania z jej działalności oraz sprawozdania finansowego i wykonania ubiegłorocznego budżetu. Zaapelowali również do Karola Nawrockiego w sprawie podpisania ustawy metropolitarnej.
Prezydent Aleksandra Kosiorek z zaufaniem większości radnych Gdyni. Burzliwa sesja absolutoryjna

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Dlaczego Gdynia mniej inwestuje?

Sesja rozpoczęła się od debaty nad „Raportem o stanie gminy” za 2025 rok, w którym zostały przedstawione najważniejsze działania miasta w minionym roku - od programów dla mieszkańców, przez realizację polityk miejskich, Budżetu Obywatelskiego po zrealizowanie uchwał Rady Miasta Gdyni. 

Do dyskusji nad „Raportem” zgłosiło się tylko dwóch przedstawicieli mieszkańców. Gabriela Czaplewska, reprezentująca stowarzyszenie Bryza ubolewała, że Gdynia inwestuje trzy razy mniej, niż przeciętna polska gmina. Wymieniała w tym kontekście zwłaszcza gospodarkę komunalną, ochronę środowiska, oświatę. Zwracała także uwagę na niepokojący wzrost wydatków i kosztów administracji publicznej oraz rosnącą obsługę zadłużenia, która sięgnęła 60 mln złotych.

Z kolei Sebastian Ody, prezes OSP Gdynia - Witomino i założyciel fundacji swojego imienia ubolewał nad malejącym zaangażowaniem mieszkańców w działania społeczne oraz pytał o przygotowanie społeczeństwa na sytuacje kryzysowe.

- Słyszymy o kolejnych kontrowersyjnych pomysłach typu kolejka linowa – mówił Dawid Biernacik z Gdyni Niezależnej. - Tymczasem Gdynianie chcą rozwiązywania kolejnych problemów drogowe, budowy kolei do północnych dzielnic Gdyni, inwestycji komunikacyjnych.

O niskich realnych nakładach inwestycyjnych, wynoszących zaledwie 4,5 proc. mówił także Jakub Ubych z Samorządności.

Miasto się wyludnia

Niezależnie od przynależności klubowej radni zwracali uwagę na wyludnianie się miasta

- Ubyło nam 6 tys. mieszkańców – przypominał Dominik Aziewicz z KORMil, podkreslając jednak, ze miasta miasta konkurują jakością życia, a kultura jednak buduje przewagę Gdyni.

Na przyczyny pustoszenia Gdyni wskazywał za to Jakub Żynis, także z KORMiL. Mówił, że powodem braku lokalnych mieszkańców było wyprzedawanie terenów pod deweloperkę przez poprzednie władze. Obecnie kupno w Gdyni mieszkania dla rodziny z dwojgiem dziecijest wyzwaniem finansowym rzędu 1,5 mln zł.

Zastrzeżenia dotyczyły także m.in. stanu gdyńskiej oświaty, komunikacji i działalności Eko Doliny.

Prezydent - nadrabiamy opóźnienia

W obszernym wystąpieniu na szereg zastrzeżeń odpowiedziała prezydent Gdyni, Aleksandra Kosiorek. Podała dane, z których wynika, że liczba skarg na Eko Dolinę spadła po podwyższeniu opłat za wywóz odpadów. Wyliczyła obecne i planowane inwestycje w komunikację miejską i stałe odmładzanie floty. 

- W 2026 wydatki na transport zbiorowy wzrosły o 21 proc. - tłumaczyła prezydent Gdyni.

Wypowiedź Aleksandry Kosiorek dotyczyła także zmian w Strefie Płatnego Parkowania

- To zawsze jest kompromis między dostępnością miejsc parkingowych a polityką transportową – stwierdziła Kosiorek.

Odnosząc się do zmian demograficznych, prezydent podkreślała, że mieszkańcy wybierając miejsce do życia „głosują zdolnością kredytową.” Odpowiedzią miasta jest więc poszerzanie polityki mieszkaniowej poprzez budowę mieszkań komunalnych, wprowadzenie zasady „mieszkanie za remont”, inwentaryzacja pustostanów i gminny program rewitalizacji.

Dosyć mocno zabrzmiały słowa o ograniczeniu wyprzedaży gminnego zasobu nieruchomości deweloperom.

- Obiecaliśmy, że będziemy wyprzedawać tylko działki całkowicie nieprzydatne – mówiła Aleksandra Kosiorek i jako dowóc przedstawiła dane z ostatnich lat. W 2022 r., na sprzedaży gminnych nieruchomości miasto zarobiło ponad 103 mln zł. W 2024 było to 37 mln zł, a w 2025 r. - tylko 10 mln zł. Przy czym obowiązuje zasada, że środki ze sprzedaży każdorazowo przeznaczane są na budownictwo komunalne.

Prezydent Gdyni powiedziała na koniec, że miasto cały czas zmaga się z nadrabianiem opóźnień

- Inwestycje dopiero przed nami – stwierdziła, wyliczając kolejne, planowane prace.

Głosowanie bez niespodzianek

Głosowanie nad wotum zaufania dla Aleksandry Kosiorek i udzielenie jej absolutorium nie przyniosło niespodzianek. Prezydent Gdyni poparło 15 radnych koalicji, przeciw było 13 radnych opozycji. 

Za przyjęciem sprawozdania finansowego i wykonania ubiegłorocznego budżetu zagłosowało także 15 gdyńskich radnych. Przeciw były trzy osoby, wstrzymało się 10 głosujących.

Apel do Karola Nawrockiego

W dalszej części sesji przedstawiono projekt stanowiska Rady Miasta Gdyni zwracającej się do prezydenta Karola Nawrockiego o niezwłoczne złożenie podpisu pod ustawą metropolitarną w województwie pomorskim.

Projektowi sprzeciwił się radny PiS Marek Dudziński, przypominając przy tym, że jest doradcą społecznym prezydenta. Oznajmiając, że Karol Nawrocki wymaga w tego typu projektach konkretów, radny profetycznie oświadczył, że w jego opinii ustawa metropolitarna nie wejdzie w życie.

- Panie Marku Dudziński, w ogóle przeczytał pan projekt ustawy metropolitarnej? Jeśli tak, to bez zrozumienia – kontrował wiceprezydent Gdyni, Tomasz Augustyniak.

- PiS nie jest przeciw metropolii trójmiejskiej, problem widzimy w nadmiernej centralizacji – odpowiadała Beata Horała z PiS.

Ostatecznie w głosowaniu za apelem do prezydenta Karola Nawrockiego wypowiedziało się 19 radnych, 3 było przeciw, jeden wstrzyma się do głosu, a jeden był nieobecny na sali. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama Pomorskie na pełnym baku! Ruszaj w drogę z Radiem Gdańsk
Reklama
Reklama
Reklama