Wydarzenie, które przyciągnęło uwagę przechodniów i zaproszonych gości, rozpoczęło się na Targu Siennym punktualnie o godzinie 17. W uroczystym powitaniu nowego lwa wzięła udział między innymi przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Agnieszka Owczarczak. Odsłonięcie figurki w reprezentacyjnym punkcie Śródmieścia to wyraźny sygnał, jak wielką wagę władze miasta przywiązują do utrzymania międzynarodowych relacji i pielęgnowania wspólnej, samorządowej historii obu miast.
Najnowsza rzeźba przykuwa wzrok wyjątkowymi detalami, za którymi kryje się urocza miejska legenda. Jak głosi opowieść, ciekawy świata lewek spakował najpotrzebniejsze rzeczy do swojej nerki i wyruszył prosto nad rzekę Wezerę, by osobiście poznać miasto partnerskie. Z tej podróży przywiózł niezwykłą pamiątkę, którą teraz dumnie prezentuje w uniesionych łapkach, to miniaturowa figurka słynnych bremeńskich muzykantów, mająca symbolizować przyjaźń, współpracę i solidarność. Odsłonięty 24 czerwca Bremek oficjalnie dołączył do realizowanego od 2015 roku Gdańskiego Szlaku Lwa Heweliona jako jego 18 członek. Podobnie jak wszystkie dotychczasowe postacie w przestrzeni miasta, ten wykonany z brązu projekt wyszedł spod dłuta Tomasza Radziewicza, stając się kolejnym, unikalnym punktem na turystycznej mapie grodu nad Motławą.


Napisz komentarz
Komentarze