Samorządowcy ze Słupska podsumowali właśnie akcję dotyczącą sprzedaży mieszkań komunalnych w Słupsku z bonifikatą, którą uruchomiono w 2025 roku. Łącznie wpłynęło 964 wniosków o wykup lokali. Zakończono już 348 spraw.
- Sprzedaliśmy łącznie 207 lokali - wyjaśnia Monika Rapacewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Słupsku. - odmowy sprzedaży wydaliśmy 120 rodzinom. Wynikało to na przykład z faktu, że ktoś złożył wniosek o wykup nowego zasobu lokalowego , który w ogóle nie wchodził w zakres lokali objętych bonifikatą. Rezygnacje po złożeniu wniosków przedstawili najemcy 21 lokali. Zmienili zdanie i stwierdzili, że nie chcą z różnych przyczyn wykupić mieszkania.
Urzędnicy w trakcie realizacji wniosków analizują między innymi, czy jest prawo do wykupu i czy lokal nie wchodzi w ten zakres. Dodatkowo sprawdzają, czy wnioskodawca dopełnił wszystkich formalności i czy osoba składająca jest do tego uprawniona.
- Sukcesywnie rozpatrujemy kolejne sprawy. Prosimy o cierpliwość te osoby, które oczekują na rozpatrzenie, ponieważ każdy jeden wniosek zostanie rzetelnie sprawdzony tak, by pewność procedury i jej rzetelność dotyczyła zarówno mieszkańców jak samorząd - dodaje Monika Rapacewicz.
Urzędnicy chcą, aby program został wydłużony na kolejne lata. Decyzję w tej sprawie musi jednak podjąć Rada Miejska w Słupsku. Samorządowcy przekonują, że przekazywanie mieszkań w prywatne ręce ma wiele pozytywów. Lokatorzy mieszkań są za nie bardziej odpowiedzialni a samorząd nie musi już ponosić tak wielkich kosztów z utrzymaniem lokali. Koszty te przejmują wspólnoty mieszkaniowe.


Napisz komentarz
Komentarze