„Marcin Janusz. Burza” – Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, 12.06.-16.08.2026 r.
Wystawa Burza Marcina Janusza to opowieść o świecie w stanie „pomiędzy” – który nieustannie traci i odzyskuje równowagę, który jest w ciągłym ruchu. Artysta przedstawia świat w sposób baśniowy, oparty na micie i wyobraźni – zapraszając widza do własnych refleksji. Narastanie napięcia, cichy niepokój bez słów, ruch pomiędzy rozpadem a odnową – to proces, który staje się metaforą współczesności: migracji, emocji, klimatycznego niepokoju, ale też spotkania, wymiany oraz odrodzenia. Natura nie jest tu tylko tłem czy zjawiskiem atmosferycznym – jest siłą sprawczą, współtworzącą wewnętrzny i zewnętrzny krajobraz współczesnego człowieka. Artysta prowadzi widza przez trzy krainy – wodę, lód i pustynny żar – odsłaniając różne rytmy utraty i przemiany. Odważnie eksperymentując z materią, taką jak cukier, żywica czy ziemia, tworzy dzieła, które nie tylko się ogląda, ale też odczuwa wszystkimi zmysłami. To doświadczenie „tu i teraz” zakorzenione w przeszłości, otwarte na przyszłość, której jeszcze nie znamy.
„Z miejsca, w którym stoisz” – Gdańskie Centrum Sztuki Współczesnej, 29.05.-27.09.2026 r.
Wystawa prezentuje prace artystek i artystów, które wyrastają z prozaicznych relacji z przestrzenią. Ekspozycja mieści się w dwóch lokalizacjach Gdańskiego Centrum Sztuki Współczesnej, a historia dawnej modernistycznej kawiarni Marysieńka subtelnie przenika się tu ze współczesną sztuką. Wystawa opowiada o pamięci przestrzeni, zakorzenieniu i indywidualnej perspektywie twórczyń i twórców.

„Z miejsca, w którym stoisz” to opowieść o zmianie perspektywy. Wystawa prowadzi widza przez codzienne przestrzenie i pozornie zwyczajne sytuacje, zatrzymując gesty, światło oraz momenty, które zazwyczaj pozostają niezauważone. To historia o patrzeniu – uważnym, czułym i otwartym na drugiego człowieka i jego historię, zamknięta w modernistycznym wnętrzu z lat 60., niegdyś miejscu pełnym spotkań i rozmów. Na wystawie zobaczyć można prace takich twórców jak: Ania Bąk, Zuzanna Bartoszek, Przemek Branas, Maja Demska, Antonina Gugała, Igor Kubik, Marianna Marszałkowska, Mikołaj Moskal, Wilhelm i Anka Sasnal, Franciszka i Stefan Themersonowie (Themerson).

„Idole perwersji Zofii de Ines” – Muzeum Narodowe w Gdańsku, 13.06.2026-31.01.2027 r.
Czemu służy kostium – w teatrze, sztuce i życiu? Wychodząc od twórczości kostiumografki Zofii de Ines i Teatru Ekspresji Wojciecha Misiury, Dział Teatralny Muzeum Narodowego w Gdańsku zaprasza do rozmowy o ciele, tożsamości i ekspresji.

Dział Teatralny powstał w 1976 roku z inicjatywy scenografów, którzy zabiegali o stworzenie miejsca gromadzącego ich twórczość. Jest jedną z kilku placówek w Polsce dokumentujących historię polskiego teatru i jedynym działem teatralnym przy Muzeum Narodowym. Gromadzi obiekty, dzięki którym można odtworzyć ulotne dzieło teatralne – projekty dekoracji, kostiumów, makiety, programy teatralne, plakaty, afisze, zdjęcia, a także kostiumy i lalki. Kontynuując te tradycje, z okazji 50-lecia kuratorzy z Działu Teatralnego – Wiktoria Formella i Kacper Nadolski – we współpracy ze scenografem Przemysławem Klonowskim przygotowali wystawę inspirowaną twórczością scenografki Zofii de Ines i Teatru Ekspresji Wojciecha Misiury.

Na wystawie, poza kostiumami Zofii de Ines, znajdą się dzieła współczesnych artystów z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku i spoza niej. Poza fotografiami Ewy Grabowskiej, Stefana Okołowicza, Marka Gardulskiego i Wojciecha Plewińskiego będzie można zobaczyć wideo Katarzyny Kozyry, obrazy Karola Radziszewskiego i Sasy Lubińskiej, rzeźby Swietłany Zerling, Marii Teresy Kuczyńskiej, Katarzyny Lipeckiej i Anny Strzelczyk, a także obiekt olfaktoryczny Magdaleny Beyer.

.png)


Napisz komentarz
Komentarze