Tradycyjna pielgrzymka morska rybaków na Zatoce Puckiej
Tradycyjnie pod koniec czerwca, tym razem była to sobota, 27 czerwca, rybacy mieszkańcy Półwyspu Helskiego oraz pielgrzymi spotkali się na morzu, by wspólnie modlić się w intencji ludzi morza i ich rodzin. Kutry wypłynęły między innymi z Chałup, Kuźnicy, Helu i Jastarni, gdzie przed rozpoczęciem rejsu odprawiono nabożeństwo w portach.
Historia Morskiej Pielgrzymki Rybaków do Pucka
Historia tego pielgrzymowania ma źródła w XIII wieku, ale w aktualnej formie reaktywowano pielgrzymowanie drogą morską w 1981 r., kiedy rybacy z Kuźnicy i całego Półwyspu Helskiego ponownie wyruszyli na kutrach do Pucka. Od tego czasu Morska Pielgrzymka Rybaków na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych uroczystości religijnych i lokalnych na Pomorzu.
Msza polowa i wydarzenia towarzyszące w Pucku
W trakcie pielgrzymki odbywa się nabożeństwo na wodach Zatoki Puckiej, następnie kutry przypływają do Pucka, gdzie pod murami fary odprawiana jest uroczysta msza polowa. Po mszy wszyscy Piotrowie i Pawłowie stają do pamiątkowego zdjęcia.
Podczas tegorocznej pielgrzymki były też występy zespołu „Kameralni”, Kwartetu Akordeonowego, a także pożegnanie feretronów.


Napisz komentarz
Komentarze