Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

W Gdyni wręczono Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza

W Gdyni po raz kolejny przyznano Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Jej laureatem został kpt. Ziemowit Barański za organizację rejsów szkoleniowych dla młodzieży. Nagrodą Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza uhonorowano natomiast kpt. Waldemara Mieczkowskiego za organizację i poprowadzenie w trudnych pandemicznych warunkach jubileuszowego rejsu „Zawiszy Czarnego”.
Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza
(fot. Press Club Polska)

Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza od 11 lat otrzymują wybitni ludzie morza. W poniedziałek, 25 kwietnia w Muzeum Miasta Gdyni uhonorowany nią został kpt. Ziemowit Barański za organizację rejsów szkoleniowych dla młodzieży, podczas których uczy nawigacji przy użyciu tradycyjnych instrumentów i metod. Kapituła nagrody doceniła także trwanie kpt. Barańskiego na żeglarskiej wachcie i wychowywanie pokoleń żeglarzy w duchu miłości do biało-czerwonej bandery.

W Gdyni przyznano Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza

– W 1998 roku szykowałem się do wyjścia w rejs żaglowcem Fryderyk Chopin. Spotkaliśmy się wówczas z kapitanem Wiktorowiczem, który zadał mi jedno pytanie: Czy się nie boję. Odpowiedziałem, że trochę się boję, ale przecież trzeba pływać i szkolić młodzież. Masz rację – odparł i życzył powodzenia – wspomniał podczas gali kpt. Ziemowit Barański.  

Marcin Lewicki z Press Club Polska, który jest organizatorem nagrody, poinformował, że kapitan Ziemowit Barański to znakomity organizator żeglarstwa, wychowawca, nauczyciel, pisarz-marynista. To także wieloletni kapitan żaglowców STS Fryderyk Chopin, STS Zawisza Czarny, STS Pogoria, SY Kapitan Borchardt.

– Kapitan Barański kocha morze i wszystko, co się na nim dzieje. Całe swoje życie poświecił żaglowcom i młodzieży – poinformowano w komunikacie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nagroda ESPO 2021 dla Portu Gdańsk!

Laudację laureata tegorocznej Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza wygłosił Grotmaszt Bractwa Kaphornowców kpt. Marek Padjas.

– Żeglarstwa nie da się nauczyć w mgnieniu oka albo z książki. Tę wiedzę można posiąść tylko będąc latami na pokładzie. Kapitan Ziemowit Barański urodził się daleko od morza, ale ci którzy mają do morza daleko, kochają je najbardziej. Przez wiele lat odwiedził prawie 200 portów, dwukrotnie pokonał przylądek Horn – mówił o nagrodzonym.

Laureatem Nagrody Specjalnej im. Kapitana Leszka Wiktorowicza został kpt. Waldemar Mieczkowski za organizację i poprowadzenie w trudnych pandemicznych warunkach jubileuszowego rejsu „Zawiszy Czarnego” i zaakcentowanie, tym samym, wyjątkowej roli, jaką w polskim żeglarstwie morskim i realizacji misji wychowania morskiego młodzieży odgrywa ten harcerski żaglowiec. Kapituła podkreśliła również wieloletnie działania na rzecz wychowania morskiego młodzieży i upowszechnianie świadomości morskiej – nie tylko jako żeglarza, także poprzez działalność artystyczną. W imieniu laureata nagrodę odebrała żona.

– Kapitanowie Wiktorowicz i Barański są dla niego niedoścignionymi wzorami. Podziwia ich nie tylko za profesjonalizm, ale także odrobinę szaleństwa, które jednak nigdy nie zdominowało odpowiedzialności. Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza Waldemar Mieczkowski zadedykował wszystkim współpracownikom, wolontariuszom i całej zawiszackiej rodzinie – powiedziała Lucyna Mieczkowska.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nagrody dla zasłużonych dawców krwi z powiatu sztumskiego

Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza ustanowili spadkobiercy patrona, Miasto Gdynia, Bractwo Kaphornowców i Press Club Polska.

Patrona nagrody wspomniał jego syn, a zarazem przewodniczący kapituły kpt. ż.w. Mariusz Wiktorowicz.

– Ojciec pierwszy raz zetknął się z żaglami na żaglowcu „Iskra” i tam połknął bakcyla. Kiedy pojawiła się idea budowy „Daru Młodzieży”, natychmiast rzucił lukratywny kontrakt, by do końca życia związać się z tym statkiem. Jako kapitan i komendant zawsze najpierw myślał o ludziach i statku, załogę traktował jak rodzinę. A ja zawsze mogłem na niego liczyć – mówił kpt. ż.w. Mariusz Wiktorowicz, syn patrona nagrody oraz przewodniczący kapituły.

– Morze jest prawdziwą szkołą charakterów, pielęgnuje najpiękniejsze cnoty, buduje niezwykłe postacie. Takich ludzi honorujemy nagrodą im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Minęło już 11 edycji, ale jestem spokojny, że wspaniałych kandydatur nie zabraknie i w kolejnych latach – podkreślił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Nagrodę przyznała kapituła w składzie:

  • Mariusz Wiktorowicz, syn Kapitana (przewodniczący),
  • Marek Brągoszewski, Bractwo Kaphornowców,                     
  • Marek Padjas, Bractwo Kaphornowców,
  • Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni,
  • Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni,
  • Waldemar Heflich, Press Club Polska, nowezagle.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama