Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

XXVI Pomorski Festiwal Poetycki im. ks. Janusza Stanisława Pasierba. Zgłoszenia do 20 maja

Wielkimi krokami zbliża się XXVI Pomorski Festiwal Poetycki im. ks. Janusza St. Pasierba. W tym rywalizacja na słowa odbędzie się 8 i 9 czerwca 2022 r. w Pelplinie. Po raz pierwszy do grona organizatorów - Liceum Ogólnokształcące im. ks. Janusza St. Pasierba, Miejski Ośrodek Kultury - dołączyła w tym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Pelplinie. Organizatorzy na zgłoszenia do udziału w wydarzeniu czekają do 20 maja.
Fot. Festiwal Poetycki ks. Pasierba

Rywalizacja przebiegać będzie w czterech kategoriach konkursowych: recytacje, poezja śpiewana, juwenilia poetyckie i eseje.

Czas pandemii również na tym wydarzeniu odcisnął swoje piętno. W 2020 r. – ze względów na pandemię – Festiwal Pasierba został odwołany, zaś w 2021 r. odbył w okrojonej formie. Warsztaty dla recytatorów i młodych poetów zostały przeprowadzone w formie on-line. Przygotowano wirtualny (na kanale youtube) koncert poezji w wykonaniu, m.in. aktorów Teatru Wybrzeże. Konkurs dla recytatorów i śpiewających poezję odbył się w formie hybrydowej: uczestnicy przysłali nagrane na nośnikach elektronicznych prezentacje, które zostały ocenione przez jurorów. Koncert finałowy – z zachowaniem obostrzeń pandemicznych – odbył przy skromnej liczbie widzów.

Po tych dwóch chudych latach organizatorzy liczą na udział młodych miłośników poezji.

Od lewej: Rafał Deska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie, Piotr Łaga, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie, Dorota Sakowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pelplinie oraz Bogdan Wiśniewski, pomysłodawca i dobry duch tego wydarzenia (fot. Festiwal Poetycki ks. Pasierba)

Najbardziej popularny wśród uczestników jest konkurs dla recytatorów, którzy przygotowują do prezentacji dwa teksty ks. Pasierba (jednym z nich może być fragment prozy). Ta kategoria przeznaczona jest dla uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.

- W tym roku po raz pierwszy mogą recytować także osoby dorosłe (od studentów wzwyż) – mówi Bogdan Wiśniewski, pomysłodawca, dobry duch tego przedsięwzięcia od jego początku po dziś. - Uczestnicy kategorii poezji śpiewanej (już bez podziału na grupy wiekowe) przygotowują jeden wiersz w wersji wokalnej.

Oprócz tego organizatorzy zapraszają do udziału w dwóch konkursach literackich: juweniliów poetyckich i esejów.

Szczegółowy regulamin oraz kartę zgłoszenia zainteresowani znajdą na stronie www.liceum.pelplin.pl/festiwal

Dorośli uczestnicy konkursu recytatorskiego mogą skorzystać z uproszczonej formy zgłoszenia.

Swój akces mogą wysłać (w nieprzekraczalnym terminie do 20 maja) drogą elektroniczną na adres e-mail: [email protected]. Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko oraz tytuły dwóch utworów przygotowanych do recytacji; można podać nazwę instytucji, którą dorosła recytatorka/dorosły recytator reprezentuje.

Warto podkreślić, że na uczestników czekają nagrody pieniężne ufundowane przez marszałka województwa pomorskiego oraz nagrody rzeczowe pomorskiej kurator oświaty, starosty tczewskiego, burmistrza Pelplina i przewodniczącego Rady Miejskiej.

W dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 3000 młodych ludzi z ok. 200 szkół przede wszystkim z Pomorza, ale także z innych stron Polski (m.in. z: Białegostoku, Warszawy, Żabna k. Tarnowa, Lubawy, Nowego Sącza).

- Kiedy w 1996 r. odbył się w pelplińskim Liceum Ogólnokształcącym organizowaliśmy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Ks. Janusza St. Pasierba, nie marzyliśmy nawet, że ta inicjatywa rozrośnie się i przeistoczy w Pomorski Festiwal Poetycki i będzie trwała tak długo – mówi Bogdan Wiśniewski. - W ciągu tych lat, oprócz części konkursowych, odbywały się spotkania z poetami, koncerty muzyczne, wystawy, spektakle teatralne, projekcje filmów.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama