Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Gdynia zyskała Plac Wolnej Ukrainy

W Gdyni w czwartek, 29 kwietnia odbyła się uroczystość nadania placowi w centrum miasta nazwy Wolnej Ukrainy.
otwarcie placu Wolnej Ukrainy w Gdyni
(fot. Przemysław Kozłowski)

Pamiątkowe odsłonięcie tablicy z nazwą Placu Wolnej Ukrainy odbyło się w Gdyni w czwartek, 29 kwietnia po godzinie 20:00. Wydarzeniu towarzyszyło odśpiewanie hymnów Polski i Ukrainy.

Na wcześniej przygotowanej scenie znajdowali się artyści z zespołu tanecznego „Sonechko” Żytomierskiej Szkoły Sztuki Choreograficznej, którzy w poruszający sposób odśpiewali hymn swojego kraju. Uroczystość prowadziła wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała. Na wydarzeniu pojawili się również wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni Marcin Wołek, konsul generalny Ukrainy Oleksandr Plodystyi, a także prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

– To już 64. dzień, kiedy każdego poranka przed naszymi oczami pojawiają się kolejne obrazy zbombardowanych miast, zastrzelonych ludzi, matek, które trzymają na ręku zamordowane dzieci. Ale te 64 dni to także obraz odważnej armii ukraińskiej, która stawia opór barbarzyńskiemu najeźdźcy. Dzisiaj, kiedy cały świat patrzy na Ukrainę, uczy się miłości do ojczyzny, a także odwagi. Głęboko wierzę w to, że Ukraina zwycięży. Słowa „Wolna Ukraina” to dzisiaj więcej niż symbol walczącego o swe prawa narodu, to symbol wolności, niepodległości i odwagi. Niech ten dziś nazwany plac Wolnej Ukrainy przypomina o tych wartościach, nie tylko w czasie wojny – mówił podczas uroczystości prezydent Gdyni.

Uchwała w sprawie nadania placowi nowej nazwy została podjęta podczas środowej (27.04) sesji Rady Miasta Gdyni. Plac Wolnej Ukrainy znajduje się na końcu ulicy Armii Krajowej, pomiędzy Muzeum Miasta Gdyni, Teatrem Muzycznym, parkiem Rady Europy a plażą miejską. Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama