Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wojsko zaprasza w swoje szeregi. Pikniki w Malborku i Lęborku - pokazy sprzętu i sprawności

Pod hasłem "Dołącz do nas" Wojsko Polskie rozpoczyna akcję promującą dobrowolną zasadniczą służbę wojskową - nowość wprowadzoną przepisami ustawy o obronie ojczyzny. Docelowo polska armia liczyć ma 250 tysięcy żołnierzy oraz 50 tysięcy terytorialsów. Zgłoszenia do służby można będzie składać podczas 32 pikników wojskowych organizowanych w sobotę 21 maja w całym kraju, po dwa w każdy województwie. Na Pomorzu pikniki odbędą się w Malborku oraz Lęborku.
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa ma być jednym z elementów zwiększania liczebności Wojska Polskiego oraz budowania jego rezerw (fot. Wojsko Polskie)

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa ma być jednym z elementów zwiększania liczebności Wojska Polskiego oraz budowania jego rezerw. Obecnie kandydat do wstąpienia w szeregi armii ma do wyboru trzy rodzaje służby: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową (oraz dodatkowo - dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę).

Zgłoszenia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej przyjmowane będą od 21 maja. Kandydat przejdzie przez dwa etapy. Pierwszy z nich to 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą. Drugim etapem jest 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej (w tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany). W tym czasie będzie mu przysługiwać wynagrodzenie w okresie szkolenia jak pensja żołnierza zawodowego – 4560 zł, lecz także: prawo do urlopu wypoczynkowego, możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia), prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym, pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska. Na czas służby żołnierz będzie miał zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie; będzie mógł wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia; będzie mógł przerwać służbę w dowolnym momencie.

Podczas pikników wojskowych w Malborku i Lęborku przedstawiciele Wojskowych Centrów Rekrutacji (nie ma już Wojskowych Komend Uzupełnień, w ich miejsce powstały WCR) będą udzielać wszelkich informacji oraz przyjmować wnioski o powołanie. Uwaga - taki dokument mogą też złożyć osoby przybyłe z innych regionów Polski, wnioski będą potem przekazane do właściwego WCR.

 

Malbork, Plac Kazimierza Jagiellończyka

Wojskowe pikniki to również okazja do prezentacji sił zbrojnych z ich wyposażeniem oraz pełną ofertą. Piknik w Malborku rozpocznie się w sobotę 21 maja o godz. 11. na Placu Kazimierza Jagiellończyka. W programie m.in. koncert wojskowej orkiestry z Elbląga, występ Zespołu Estradowego Marynarki Wojennej "Riwiera", koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Malborku oraz Zespołu Pieśni i Tańca Malbork działającego przy Klubie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Nie zabraknie prezentacji sprzętu wojskowego, spodziewany jest m.in., moździerz 120 mm na bazie transportera Rosomak i haubica Goździk. Do tego trenażery strzeleckie, sprzęt osobisty oraz ekipa saperów z lotniska 22 BLT. Nie sposób pominąć poczęstunku wojskową grochówką. Piknik potrwać ma do godz. 18.

 

Lębork, Placu Pokoju

O takiej samej porze - od godz. 11. do 18. trwać będzie wojskowy piknik na Placu Pokoju w Lęborku. Spodziewany jest udział Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej w Gdyni, swój sprzęt i wyposażenie pokażą jednostki wojskowe, m.in. 1. Lęborski Batalion Zmechanizowany, Morska Jednostka Rakietowa w Siemirowicach, 7. Brygada Obrony Wybrzeża w Słupsku, 73. Batalion Lekkiej Piechoty i 9. Dywizjon Przeciwlotniczy w Ustce. Na kandydatów do służby czekać będą przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji w Słupsku. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama