Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa

„Uważaj, co pijesz”, czyli czym grozi brak ostrożności. Akcja profilaktyczna w Gdańsku

Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień informuje, przypomina i ostrzega „młodych dorosłych”, przyszłych bądź obecnych, bywalców klubów, dyskotek, pubów i imprez „Uważaj, co pijesz!”. Chodzi o możliwe skutki nieostrożnej zabawy, szczególnie w okresie wakacyjnym. To także nawiązanie do kampanii Krajowego Biura Przeciwdziałania Narkomanii „Pilnuj Drinka”, która trwała w latach 2007-2008.
Fot. gdansk.pl

To nie pierwsza taka inicjatywa. Podobnie, jak poprzednie działania, tak i teraz akcja została zainicjowana po doniesieniach medialnych dotyczących wykorzystywania substancji odurzających w celach przestępczych oraz często tragicznymi w skutkach wydarzeniach.

- Naszym zamiarem nie jest straszenie młodych ludzi ani odradzanie im wyjść do klubów czy dyskotek, lecz przypomnienie elementarnych zasad, jak bawić się tam bezpiecznie - mówi Zbigniew Kowalczyk główny specjalista profilaktyki GOPZiPU. - Dzięki krótkiemu spotkaniu młodzi ludzie przypomną sobie lub dowiedzą się, jak ustrzec się przed niepożądanymi substancjami psychoaktywnych w ich napoju czy drinku na imprezie. W trakcie spotkań przekazujemy także, jak takie substancje działają na organizm człowieka i jak się wtedy zachować. To nie jest tajemna wiedza, którą chcemy przekazać, to sprawdzone rady i sposoby, jak unikać niebezpiecznych sytuacji. Warto, by młodzież wiedziała jak się zachować, gdy w towarzystwie jest kontakt z nieznaną substancją i jak zaopiekować się kolegą lub koleżanką, gdy jego zachowanie nagle na imprezie ulega zmianie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Odpoczynek na murawie? To możliwe na Polsat Plus Arenie Gdańsk

Infrastruktura rozrywkowa Gdańska i Trójmiasta wciąż się rozrasta, odpowiadając na potrzeby młodych ludzi, którzy po okresie pandemii, zamknięcia lokali, braku możliwości spotkań i poznawania nowych ludzi, ruszyli masowo na imprezy, do dyskotek, czy klubów. Niestety, chęć relaksu i wyluzowania się, często wspomagana jest alkoholem lub innymi środkami psychoaktywnymi. Takie sytuacje sprzyjają zachowaniom ryzykownym i niezwykle łatwo wtedy zapomnieć o wszelkich zagrożeniach.

W ramach akcji wygłoszony zostanie krótki wykład informacyjny połączony z prezentacją spotu tematycznego specjalnie przygotowanego przez Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień dla studentów oraz uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych w Gdańsku.

Jak podkreślają osoby prowadzące zajęcia z młodzieżą, warto aby po okresie lockdownu, spotykali się oni ze sobą, nawiązywali relacje offline i aby odeszli od wirtualnej rzeczywistości na rzecz tych prawdziwych relacji w realu.

- Warto jednak, aby zwracali uwagę gdzie i z kim się bawią – dodaje Zbigniew Kowalczyk. - „Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku”, jeżeli podejmą już decyzję o zabawie z użyciem alkoholu, to powinni pilnować swoich drinków i „Uważać co piją!”. Należy tutaj podkreślić, że w trakcie imprezy wspomniane środki niepożądane mogą się znaleźć także w zwykłym soku, czy napoju. To nie zawsze musi być napój alkoholowy.

Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień zaprasza do współpracy uczelnie wyższe i szkoły ponadpodstawowe w Gdańsku. Aby umówić się na wykład wystarczy wysłać e-maila do Zbigniewa Kowalczyka pod adresem: [email protected]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa