Decyzja o tym, by zostać rodzicem zastępczym rzeczywiście przewraca życie do góry nogami, ale przecież każde rodzicielstwo takie jest – mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka gdańskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Ośrodek szuka dorosłych, którzy chcieliby zostać rodzicami zastępczymi dla powiększającej się liczby dzieci, pozbawionych rodzicielskiej opieki.
Osoby, które chciałyby założyć rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka, mogą w tej sprawie skontaktować się ze specjalistami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (ul. Leczkowa 1a). W środę 25 maja w godz. 8-18 odbędzie się tam dzień otwarty dla osób zainteresowanych stworzeniem rodziny zastępczej.
Do ich dyspozycji będą specjaliści Wydziału Pieczy Zastępczej MOPR - m.in. psycholodzy, pedagodzy i trenerzy szkolący kandydatów na opiekunów zastępczych. Postarają się odpowiedzieć na nawet najtrudniejsze pytania. Podpowiedzą m.in. jak się przygotować do pełnienia roli zastępczego rodzica lub do prowadzenia rodzinnego domu dziecka, jakie trzeba spełnić warunki, by uzyskać taki status. Wyjaśnią, jakie wsparcie m.in. finansowe, rzeczowe, asystenckie i psychologiczne otrzymują rodziny zastępcze. Pracownicy Wydziału zapraszają też do kontaktu telefonicznego, pod numerami: 58 347 82 77 i 58 347 82 78 oraz email: [email protected]. Do dyspozycji zainteresowanych specjaliści są także w inne dni powszednie.
- Do pogotowia opiekuńczego trafia coraz więcej dzieci, które nie mogły już być w rodzinie biologicznej - przyznaje Małgorzata Niemkiewicz. W Gdańsku 285 dzieci czeka w placówkach na rodzinę zastępczą. Wszystkich dzieci w pieczy mamy ok. 900, wśród nich nieco ponad 600 jest w rodzinach zastępczych, w tym także w spokrewnionych, pozostałe potrzebują domu.
Specjaliści i rodzice – o dziecku
Także w środę w godz. 10-12 na facebookowym profilu gdańskiego MOPR będzie można posłuchać webinaru pt. „Co warto wiedzieć o dziecku w pieczy zastępczej”. Psycholodzy Ośrodka oraz rodzice zastępczy m.in. opowiedzą, jak wygląda opieka nad malcem w rodzinie zastępczej, z jakimi trudnościami wychowawczymi trzeba się zmierzyć. Odpowiedzą też na pytania i wątpliwości dotyczące roli zastępczego opiekuna.
Napisz komentarz
Komentarze