Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Trzy dni Turystycznej Włóczęgi po malowniczej gminie Stary Targ

Już tylko kilka dni pozostało do rozpoczęcia Turystycznej Włóczęgi po gminie Stary Targ. Nadal można się zapisywać na trasy piesze (rodzinną, młodzieżową i długodystansową) oraz rowerową na stronie www.rajdarkun.pl/#zapisy. Start 3 czerwca 2022 r.
Turystyczna Włóczęga jest powrotem do zapomnianej formy odpoczynku pod namiotem, która daje niepowtarzalną możliwość obcowania z naturą (fot. Fundacja Arkun)

Turystyczna Włóczęga to wędrowanie i jazda na rowerze po rzadko uczęszczanych szlakach Pomorza, w towarzystwie rodziny, przyjaciół czy znajomych ze szkoły. To włóczęga z wykwalifikowaną kadrą instruktorską PTTK, z którą można zatracić się w przyrodzie, ale nie zagubić!

– Turystyczna Włóczęga jest powrotem do zapomnianej formy odpoczynku pod namiotem, która daje niepowtarzalną możliwość obcowania z naturą. Ta niezapomniana przygoda będzie lekcją samodzielności i koleżeństwa w trudzie rozbijania obozowiska, zmagania się z przyrodą i ewentualną niepogodą – gwarantują organizatorzy.

Arkun będzie wydarzeniem turystycznym, podczas którego nikt się nie ściga, nie zdobywa miejsc na podium ani nie udowadnia wyższości swojej kondycji fizycznej. Stawiamy na rekreacyjną wędrówkę i jazdę na rowerze po trasach odpowiednio przygotowanych pod kątem długości i czasu.

Rajd potrwa trzy dni (3-5.06.2022):

  • Piątek to spotkania z historią – układów pokojowych ze Szwedami, ekspansji i organizacji Państwa Krzyżackiego i nieliczne na tegorocznym terenie jeziora. 
  • Sobota wiązać się będzie z napawaniem się krajobrazem rolniczym Powiśla – łany pszenicy przeplatane rzepakiem i farmami wiatrowymi. Do tego wisienka na torcie – Pałac Sierakowskich w Waplewie Wielkim. 
  • Niedziela zaszczyci nas grą terenową, podczas której poszukiwać będziemy nietypowych obiektów i miejsce zlokalizowanych w Starym Targu.

Pamiętajmy, że Rajd jest imprezą turystyki kwalifikowanej, wymagającą od uczestników odpowiedniego wyposażenia i kondycji – informują przedstawiciele organizatory imprezy – Fundacji Arkun. Uczestnicy muszą posiadać ekwipunek umożliwiający wędrówkę pieszą lub jazdę rowerem w zmiennych warunkach atmosferycznych oraz nocowanie w warunkach turystycznych. Na czas wędrówki warto zabrać ze sobą suchy prowiant i coś do picia. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział tylko pod opieką osób pełnoletnich. 

Udział w rajdzie jest płatny. Rejestracja przez formularz zamieszczony na stronie www.rajdarkun.pl. Zgłoszenie jest ważne, jeśli zostanie potwierdzone dokonaniem wpłaty na konto organizatora: Fundacja Arkun 07160011141893685490000001 Bank BNP Paribas.

Po całodziennej wędrówce organizatorzy zapewniają miejsce noclegowe pod namiotem, na terenie Orlika w Starym Targu. Gwarantowany jest dostęp do sanitariatów i pryszniców. W bazie, z pomocą instruktorów uczestnicy rozstawiają namioty, rozpalają ognisko, otrzymują ciepły posiłek. Pozostałe wyżywienie uczestnicy organizują we własnym zakresie. Zakończenie planowane jest na godzinę 14:00 dnia 5 czerwca (niedziela).

Rajd odbędzie się bez względu na pogodę. Szczegóły (przebieg tras, godziny rozpoczęcia, dojazd, reulamin itp.) zainteresowani znajdą na stronie www.rajdarkun.pl.

UWAGA: ORGANIZATOR nie zapewnia namiotów, tylko miejsce pod rozbicie obozowiska.

Przebieg tras

Trasa rodzinna

Wędrówka adresowana jest do rodzin z dziećmi oraz amatorów aktywnej turystyki pieszej gustujących w spokojnych wędrówkach połączonych z wypoczynkiem na łonie natury. Z  trasą powinno poradzić sobie dziecko już w wieku 6 lat. Młodsze szkraby proponujemy zabrać w wózku terenowym, bądź w nosidełku. Wycieczki zaplanowane na około 5 godzin.

  • 3 czerwca 2022 (piątek): Sztum – Czernin – Pietrzwałd – Kalwa – Dziewięć Włók – Stary Targ (15 km)
  • 4 czerwca 2022 (sobota): Stary Targ – Nowy Targ – Tulice – Waplewo Wielkie – Czarcia Góra – Stary Targ (12 km)
  • 5 czerwca 2022 (niedziela): Gra terenowa
trasa rodzinna

 

trasa rodzinna

Trasa młodzieżowa

Spacery przeznaczone dla młodzieży i osób dorosłych z doświadczeniem trekkingowym. Trasa dla ambitnych początkujących lub średnio zaawansowanych piechurów. Wycieczki zaplanowane na około 6 godzin.

  • 3 czerwca 2022 (piątek): Sztumskie Pole – Jezioro Parlęty – Sztum – Czernin – Pietrzwałd – Kalwa – Dziewięć Włók – Stary Targ (18 km)
  • 4 czerwca 2022 (sobota): Stary Targ – Nowy Targ – Krasna Łąka – Tulice – Waplewo Wielkie – Czarcia Góra – Stary Targ (18 km)
  • 5 czerwca 2022 (niedziela): Gra terenowa
trasa młodzieżowa

 

trasa młodzieżowa

Trasa rowerowa

  • 3 czerwca 2022 (piątek): Stary Targ – Mikołajki Pomorskie – Prabuty – Susz – Pachutki – Nowy Targ – Start Targ (70km)
  • 4 czerwca 2022 (sobota): Stary Targ – Sztum – Czerwony Dwór – Tropy Sztumskie – Dzierzgoń – Waplewo Wielkie – Stary Targ (70km)
  • 5 czerwca 2022 (niedziela): Gra terenowa
trasa rowerowa

 

trasa rowerowa

O gminie Stary Targ

Gmina Stary Targ położona jest w południowo-wschodniej części województwa pomorskiego, na Pojezierzu Iławskim. Od zachodu sąsiaduje z gminą Sztum, od południa z gminą Mikołajki Pomorskie, od wschodu z gminą Dzierzgoń, a od północy z gminami Malbork i Stare Pole.

W 1323 miejscowość została nazwana Aldemork, gdyż była prawdopodobnie osadą targową. Obszar ten zasiedlali wówczas zachodniobałtyjscy Prusowie. Pruski biskup misyjny Chrystian założył tu w latach 1215–1216 parafię. Prawdopodobnie w XIII wieku osada została zniszczona, a następnie w latach 1271–1276 ponownie zasiedlona na prawie chełmińskim. Znalazła się wówczas w komturii dzierzgońskiej (w granicach państwa krzyżackiego).

26 września 1629 w Starym Targu królowie Polski Zygmunt III Waza oraz Szwecji Gustaw II Adolf podpisali rozejm w Altmarku (używano wówczas niemieckiej nazwy Altmark), kończący wojnę pomiędzy tymi krajami. W latach 1655–1660 podczas II wojny północnej żołnierze króla szwedzkiego Karola X Gustawa ograbili i zniszczyli miejscowość oraz kościół, który wkrótce odbudowano. Od 1772 Stary Targ znajdował się na obszarze zaboru Królestwa Prus.

W 1807 w wyniku wielkiego pożaru miejscowości, została zniszczona górna, drewniana część kościoła. W 1821 została ona naprawiona, a w 1869 wzniesiona nowa – drewniana. Od 1887 w miejscowości istniała poczta ze stacją telefoniczną, bank i dwuklasowa szkoła katolicka, a główna ulica była brukowana. 11 maja 1905 rozpoczęto budowę nowego, obecnego kościoła. 6 sierpnia 1906 odbyła się jego konsekracja. Na początku XX wieku miejscowość zamieszkiwali głównie katolicy narodowości polskiej. W plebiscycie w lipcu 1920 większość mieszkańców głosowała za przynależnością do Polski (jednak w gminie było inaczej, toteż miejscowość pozostała w granicach Niemiec). W latach 1929–1930 zbudowano w Starym Targu kościół ewangelicki, który istniał do 1945. W 1929 otwarto w miejscowości polską szkołę, której pierwszym kierownikiem był Antoni Sarnowski, a jego następcą Franciszek Jujka (aktualnie patron Zespołu Szkół, ojciec urodzonego w Starym Targu dziennikarza i satyryka Zbigniewa Jujki). W okresie międzywojennym istniały w Starym Targu 2 szkoły, a także 3 cmentarze: katolicki, ewangelicki i żydowski. W miejscowości znajdowało się też m.in. kilka sklepów kolonialnych, 2 zajazdy, stacja benzynowa, dom kultury, dom opieki społecznej, 2 młyny, wiatrak i młyn o napędzie elektrycznym, 3 kuźnie, 2 piekarnie i 2 domy podcieniowe.
Budynek Urzędu Gminy w Starym Targu

Od 1945 miejscowość znajduje się w Polsce. Początkowo wraz z całym powiatem sztumskim wchodziła w skład mazurskiego okręgu administracyjnego, a od 7 lipca 1945 w skład województwa gdańskiego. Uchwałą z 4 grudnia 1972 powołana została gmina Stary Targ, która po reformie administracyjnej w 1975 znalazła się w granicach województwa elbląskiego, a od 1999 wchodzi w skład województwa pomorskiego. Od 2002 gmina należy do powiatu sztumskiego (po wydzieleniu go z powiatu malborskiego, reaktywowanego w 1999). Gmina zajmuje powierzchnię 14 104 ha, z czego ok. 80% to użytki rolne. Przez teren gminy przebiegają szlak drogowy oraz linia kolejowa Iława-Malbork. Terytorialnie gmina podzielona jest na 14 sołectw i swym zasięgiem obejmuje 40 miejscowości.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama