Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Mobilny gabinet ginekologiczny zawita na Pomorze

Kampania dla kobiet w województwie pomorskim - "W kobiecym interesie" rusza w ten weekend. To akcja bezpłatnych badań ginekologicznych. Na początku lipca w Lęborku, Wejherowie oraz Tczewie zaparkuje mobilny gabinet ginekologiczny dostosowany do potrzeb kobiet z różnymi niepełnosprawnościami.

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Każda pacjentka będzie mogła bezpłatnie wykonać komplet badań ginekologicznych. Akcja zrealizowana zostanie w ramach 4. edycji ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „W kobiecym interesie”. W tym roku odbywa się pod hasłem „Nie wykluczamy, badamy w kobiecym interesie” i adresowana jest do wszystkich kobiet, ale szczególnie do tych z niepełnosprawnościami. Warto pamiętać, że aż 77 proc. z nich nie chodzi do ginekologa regularnie, a 22 proc. nie było nigdy na takiej wizycie. Szacuje się, że w Polsce jest tylko 158 gabinetów ginekologicznych dostosowanych do potrzeb takich pacjentek.

W ramach kampanii, jak co roku, zrealizowana zostanie akcja konsultacji z szerokim bezpłatnym pakietem badań ginekologicznych (badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologia oraz test na obecność wirusa HPV). Ponieważ 64 proc. kobiet z niepełnosprawnościami przyznaje, że zdarzyło im się zrezygnować z wizyty przede wszystkim ze względu na brak dostosowania infrastruktury budynku lub odpowiedniego wyposażenia gabinetu ginekologicznego, w ramach kampanii stworzono mobilny gabinet ginekologiczny, który ruszy w Polskę w lipcu br. Zgodnie z ideą kampanii będzie dostosowany do potrzeb kobiet z różnymi niepełnosprawnościami (m.in. ruchu, wzroku czy słuchu). Do dyspozycji pacjentek będą: podnośnik i wózek rehabilitacyjny, odpowiednia przestrzeń manewrowa, przeszkolony personel pomocniczy, w tym asystent medyczny, tłumacz polskiego języka migowego (online), niezbędne dokumenty i formularze przetłumaczone na alfabet Braille’a, niezbędne dokumenty i formularze przetłumaczone na polski język migowy,pętla indukcyjna.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Po co państwo gromadzi informacje o ciążach Polek? Dyskusja w Sejmie

Gdzie i kiedy można będzie skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych dla kobiet w województwie pomorskim? Mobilny gabinet ginekologiczny zawita do poniższych miast:

  • Lębork – 1 lipca (piątek), godz. 15:00-21:00, Skwer przy placu Pokoju
  • Wejherowo – 2 lipca (sobota), godz. 10:00-16:00, Parking przy ul. św. Jacka (przy Parku Miejskim)
  • Tczew – 3 lipca (niedziela), godz. 10:00-16:00, Urząd Miejski (parking) Pl. Piłsudskiego 1.

Na badanie mogą się zgłosić wszystkie chętne kobiety, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania, narodowość czy stopień niepełnosprawności. Szczegóły o tym, gdzie dokładnie odbywają się badania i jak się można zapisać znajdują się na stronie wkobiecyminteresie.pl. Zapisy przyjmowane będą dniu badania, na miejscu, a dla pacjentek posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, również mailowo pod adresem [email protected] oraz telefonicznie, w tym poprzez SMS, pod numerem 604 217 257.

- Dostosowanie mobilnego gabinetu ginekologicznego do potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami było dla nas kluczowym wyzwaniem w tej edycji bezpłatnych badań profilaktycznych – mówi Aneta Grzegorzewska z Gedeon Richter Polska. - Dzięki wskazówkom partnerów Fundacji Kulawa Warszawa oraz Fundacji Avalon wyposażyliśmy gabinet w odpowiedni sprzęt i zapewniliśmy udogodnienia komunikacyjne, które sprawią, że pacjentki nie tylko z niepełnosprawnością ruchową, ale również wzroku czy słuchu będą czuć się u nas komfortowo. Mamy m.in. przygotowany oraz przeszkolony personel medyczny i asystujący, dokumenty w alfabecie Braille’a, tłumacza Polskiego Języka Migowego czy pętlę indukcyjną.

Fundacja Kulawa Warszawa oraz Fundacja Avalon stworzyły bazy gabinetów ginekologicznych dostępnych dla kobiet z niepełnosprawnościami. Ich lista znajduje się na stronach dostepnaginekologia.pl oraz mapadostepnosci.pl i obejmuje w sumie 158 miejsc, w których mogą zbadać się pacjentki z niepełnosprawnościami. Niestety, brak jest na liście gabinetu, który spełniałby wszystkie parametry dostępności. Obie Fundacje stale przyjmują zgłoszenia nowych gabinetów. Po sprawdzeniu ile takich gabinetów działa w województwie pomorskim w promieniu 100 km od Gdańska, okazało się, że zaledwie trzy: na ul. Kielnieńskiej, Biwakowej i Gdyńskiej. Podobne wyszukiwanie w promieniu 100 km od Gdyni to tylko jeden gabinet w tym mieście na ul. Świętojańskiej.

ZOBACZ TEŻ: Niepokojące jest, gdy wskutek medycznych podchodów ciąża staje się własnością państwa

Warto podkreślić, że kobiety z niepełnosprawnościami wskazały w badaniu, że poza infrastrukturą (46 proc.) i dostosowaniem wnętrza gabinetu do ich potrzeb (50 proc.), ważne są dla nich profesjonalne nastawienie personelu medycznego (56 proc.) oraz empatyczny sposób komunikacji (49 proc.).

- Opieka ginekologiczna nad pacjentką z niepełnosprawnością nie jest wyzwaniem medycznym, ale bywa wyzwaniem psychologicznym - mówi Joanna Bonarek-Sztaba, ginekolożka. - Pacjentki, które przyjmuję w gabinecie często potrzebują większego i czujniejszego zaangażowania personelu medycznego, aby czuły się komfortowo. Dobra komunikacja między lekarzem a pacjentem jest tu kluczowa, ale bywa trudniejsza, gdy pacjentka nie słyszy lub nie widzi. Dostosowanie gabinetu do potrzeb pacjentek nie jest trudne, bo na rynku jest wiele rozwiązań, które mogą nas wesprzeć, np. możliwość zdalnego zaangażowania tłumacza Polskiego Języka Migowego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama