Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

762. Jarmark Św. Dominika zaskoczy programem, smakami i nowymi atrakcjami

705 stoisk i kramów handlowych, stoiska gastronomiczne z kuchniami z całego świata, tematyczne strefy programowe, do tego parady, koncerty i konkursy - tak w skrócie przedstawia się program 762. edycji Jarmarku Dominikańskiego. Tegoroczne handlowanie na ulicach Głównego Miasta rozpoczyna się już 23 lipca.
(fot. pomorskie.eu) 

Tegoroczne święto handlu nad Motławą otworzy ceremonia przekazania kupcom klucza do bram miasta przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz. Uroczystość rozpocznie się w sobotę, 23 lipca o godz. 12. Następnie z przedproża Dworu Artusa przy Długim Targu rozpocznie się barwna parada otwarcia, która przejdzie uliczkami miasta.

- Tak jak "Solidarność" i bursztyn, także Jarmark św. Dominika jest jednym z symboli Gdańska - mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz, podczas czwartkowej konferencji zapowiadającej wydarzenie. - Nie tylko przysparza nam popularności w Polsce, Europie i na świecie, ale jest także ważnym elementem gospodarczego funkcjonowania naszego miasta.

(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)

 

Łącznie na czas jarmarku przygotowanych zostanie 705 stoisk handlowych dla 600 wystawców, m.in. artystów i rzemieślników, wytwórców regionalnych przysmaków oraz kolekcjonerów. Wśród gości z zagranicy pojawią się wystawcy z Litwy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Estonii, Włoch, Norwegii i Danii. Swoje produkty oferować będzie także 133 wystawców z samego Gdańska.

Natomiast stoiska gastronomiczne to aż 18 przykładów kuchni świata. Będzie tam można posmakować kuchni regionalnej, europejski, śródziemnomorskiej i orientalnej. Poza tym po raz pierwszy na jarmarku zagości kuchnia kubańska i meksykańska.

Nie tylko handel

Jarmark św. Dominika, poza wielkim świętem handlowym, kulturalnym i promocyjnym to także miejsce, gdzie wspierane będą inicjatywy charytatywne i służące społeczności lokalnej.

- Jarmark zmienia się, tak jak zmienia się otaczająca nas rzeczywistość. Stąd bardzo wielu pracowników, zaangażowanych w organizację jarmarku, to także osoby pochodzące z Ukrainy, które po rosyjskiej napaści na swój kraj znalazły tutaj schronienie i zatrudnienie. Dzięki temu życie w Gdańsku może stać się dla nich lepsze – dodała prezydent Dulkiewicz.

Wśród stoisk handlowych i gastronomicznych znajdą się również stoiska podmiotów ekonomii społecznej. Wystawcami będą przedsiębiorstwa, które w swojej działalności wspierają osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Dodatkowo, pojawią się specjalne strefy, takie jak Uliczka Pomorskich Projektantów, Uliczka Litewska czy Uliczka Pomorska.

- Uliczka Pomorska zostanie zorganizowana na ul. Szerokiej. Będzie tam można samodzielnie wykonać pamiątki, uczestniczyć w grze miejskiej oraz zwiedzić galerię, którą prowadzą artyści działający w Pomorskim Inkubatorze Kultury – mówił wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.

Przystanki dla każdego

W tym roku na terenie gdańskiego śródmieścia powstaną cztery strefy programowe. Organizowane w nich będą koncerty, warsztaty, seanse filmowe i przedstawienia teatralne, które będą współtworzyły tegoroczną imprezę.

Przystanek Równość (Skwer Heweliusza / ul. Rajska) związany będzie z trwającą kampanią społeczną #GdańskMiastemRówności. Tolerancja, wrażliwość i otwartość to hasła, które połączą wydarzenia zaplanowane w tej przestrzeni. Odbędą się tu warsztaty integrujące różne środowiska, narodowości oraz pokolenia, a także wydarzenia specjalne, m.in. Dzień Niebieskich Trampek, Święto Równości oraz Święto Wolontariatu.

Na Przystanku Radość (Podwale Staromiejskie / Targ Rybny) przygotowane zostaną atrakcje dla najmłodszych, w tym spotkania z Bajkowiskiem, spektakle Teatru Miniatura oraz akcje realizowane przez Akademię Zabawy i Edukacji „Wykrzyknik”. Z kolei weekendy na Przystanku Radość poświęcone będą świętom tematycznym, jak np. Święto Chleba, Święto Rzemiosła, Święto Kociewia czy Uczta Neptuna.

Przystanek Smaków (Skwer Świętopełka) to tradycyjne miejsce jarmarkowego odpoczynku dla całych rodzin. W tej przestrzeń będą się odbywać akcje promujące czytelnictwo, a także eventy jarmarkowych sponsorów i partnerów. W tym roku zaplanowano tutaj premierę stałej atrakcji – figury animatronicznej, wzorowanej na postaci gdańskiego bówki.

Przystanek Ołowianka pod Żaglami (wyspa Ołowianka) pozostanie miejscem, w którym będzie można odpocząć, posłuchać najlepszej muzyki, obejrzeć film w kinie pod chmurką i znaleźć smakowite dania w ponad 30 stoiskach gastronomicznych.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa