Widowiskowe inscenizacje rozpoczynają się o godzinie 22., czyli już po zapadnięciu zmroku. Nieprzypadkowo, ponieważ istotnym elementem spektaklu jest operowanie światłem, widzowie obejrzą też fireshow. Pokazy walk rycerskich, nawiązujące do starć z 1410 roku toczyć się będą na błoniach przy Wałach von Plauena (warto pamiętać, że to właśnie komtur Heinrich von Plauen, późniejszy wielki mistrz zakonu, dowodził obroną Malborka), publiczność zgromadzi się na trybunach. Każdego roku widowisko jest odmienne od poprzednich, acz końcowy rezultat „walk” będzie taki sam – historii nie zmieniamy, Polacy nie zdobędą zakonnej stolicy.
To jednak tylko część trzydniowego spotkania z historią wokół malborskich murów. Nie sposób wymienić wszystkich pokazów sprawności rycerskiej w wykonaniu członków bractw z całego kraju: walki piesze i konne, pokazy artyleryjskie, łucznicze, kusznicze, heroldowanie, zaś z bardziej pokojowych dziedzin pokazy tańca dawnego, żonglerka flagami, warsztaty kaligrafii, mała zbrojownia, spektakle teatralne. Na tzw. Międzymurzu Zachodnim trwać będzie jarmark rzemiosła, na którym nie tylko można będzie znaleźć wyroby rękodzieła wykonane zgodnie z dawnymi tradycjami lecz także popatrzeć na rzemieślników przy pracy. Nie zabraknie również muzyki dawnej i folkowej, specjalna estrada ustawiona będzie również na międzymurzu, obok Pałacu Wielkich Mistrzów.
Oblężenie Malborka odbywa się na terenie Muzeum Zamkowego, planowanych jest więc kilka wykładów naukowych – przykładem opowieść Bernarda Jesionowskiego „Jak budowano zamek w Malborku”. Oczywiście warto w tych dniach wybrać się na zwiedzanie warowni, łącznie z „rycerską przygodą na zamku”, czyli zwiedzaniem nocnym, po godzinie 19.30.
Spróbować też będzie można dawnej kuchni, serwowanej w tradycyjny sposób.
Szczegółowy program Oblężenia Malborka znajdziecie na stronie internetowej Muzeum Zamkowego oraz na profilu wydarzenia na Facebooku.
Napisz komentarz
Komentarze