Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Czym ogrzewają się mieszkańcy Pomorza? Urzędy czekaja na deklaracje, na razie kar nie będzie

30 czerwca minął termin składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Tylko z województwa pomorskiego dokonano 411 500 takich zgłoszeń. Pomorskie miasta, gminy, jak na razie nie rozważają karania spóźnialskich, a jedynie zachęcają, aby jak najszybciej dopełnili swego obowiązku.
Czym ogrzewają się mieszkańcy Pomorza? Urzędy czekaja na deklaracje, na razie kar nie będzie
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to jeden z elementów tzw. Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), który powstaje w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. Jej celem jest poprawa jakości powietrza walka ze smogiem i pomoc w wymianie tzw.: "kopciuchów".
Ustawowy termin, do którego właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych składają deklaracje o źródłach ciepła, minął 30 czerwca 2022 r. Nie zmienia to jednak sposobu pracy w urzędach. Aplikacja CEEB.gov.pl również działa tak, jak dotychczas.

Obowiązek złożenia deklaracji do CEEB wynika z ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków i nie jest to obowiązek jednorazowy. Zgodnie z przepisami, obowiązek ten nadal z nami pozostaje:

 • dla nowych źródeł ciepła – 14 dni od uruchomienia,
 • dla źródeł ciepła wymienianych na nowe - 14 dni od uruchomienia,
 • dla wszystkich zapominalskich – natychmiastowe złożenie deklaracji.

- Przedsięwzięcie związane ze składaniem deklaracji źródeł ciepła jest olbrzymim wyzwaniem dla naszego samorządu – mówi Paulina Chełmińska, inspektor z Referatu Prasowego Prezydenta Gdańska. - Deklaracje od mieszkańców wciąż do nas wpływają, dlatego by móc zarejestrować wszystkie wnioski potrzebujemy jeszcze trochę czasu. Do tej pory w Gdańsku zostało wprowadzonych 25 952 (54%) deklaracji, przesłanych przez mieszkańców głównie pod koniec czerwca. Biorąc pod uwagę ilość napływającej korespondencji, mieszkańcy naszej gminy wywiązali się z obowiązku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ostatnie dwa tygodnie na deklarację w sprawie ogrzewania. Inaczej grozi grzywna!

Samorządowcy zauważają, że w kontekście możliwych kar, ustawodawca wpisał możliwość karania (ustawa art. art. 27h), jednak nie dał narzędzi i nie wskazał kto ma karać osoby, które nie złożyły w terminie deklaracji. Niezależnie od tego pomorskie samorządy, na razie nie rozważają karania spóźnialskich.

- Naszym celem nie jest karanie mieszkańców, zachęcamy jednak by spóźnialscy dosłali nam deklaracje – dodaje Paulina Chełmińska. - Te dane na pewno posłużą nam do dalszych działań w zakresie poprawy jakości powietrza w mieście. Ustawa daje nam pół roku na wprowadzenie deklaracji, po tym czasie będziemy wyciągać kolejne wnioski.

Do Urzędu Miejskiego w Tczewie dotychczas złożonych zostało ponad 5500 deklaracji (w wersji papierowej jak i elektronicznej), a na wprowadzenie oczekuje jeszcze około 600. Nie zwlekali z dokonaniem wpisu do CEEB mieszkańcy Starogardu Gdańskiego. Do tej pory złożonych jest 6198 deklaracji (z czego 5286 to liczba punktów adresowych z co najmniej jedną złożoną deklaracją wprowadzonych przez Urząd do CEEB) spośród 7434 punktów adresowych przypisanych do obszaru naszej gminy.

Urząd Miasta Redy również nadal wprowadza, wciąż wpływające zgłoszenia od mieszkańców. Jak usłyszeliśmy, jeszcze na dwa tygodnie przed upływem terminu wysłano do osób odpowiedzialnych za przekazanie takich danych pismo zachęcające do jak najszybszego dopełnienia tego obowiązku.

- Ile osób faktycznie nie złożyło deklaracji, to tak naprawdę będziemy wiedzieli dopiero gdy wszystkie zgłoszenia zostaną wprowadzone do CEEB – mówi Dominika Szeryńska z UM Reda. - Wówczas przefiltrujemy nasze dane, ale bardziej zależy nam, aby mieszkańcy dopełnili obowiązku bez nakładania na nich kary.

ZOBACZ TEŻ: Jaki jest związek między sposobem ogrzewania mieszkań i gotowaniem a zdrowiem?

Jak wygląda województwo pomorskie na tle innych? Można by powiedzieć, że jesteśmy w środkowej stawce. Pamiętać jednak należy, że w każdym z województw jest inna liczba ludności. W województwie pomorskim według stanu na 18 lipca br. złożono 411 500 deklaracji. Zapytaliśmy Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii o liczbę zgłoszeń do CEEB.

- Docelowe wartości dotyczące liczby deklaracji do złożenia w CEEB są trudne do oszacowania – czytamy w odpowiedzi. - Zakładano, że 5-6 mln gospodarstw domowych złoży deklarację. Szacunki te już zostały przekroczone – na 18 lipca 2022 r. złożono w CEEB ok. 7,2 mln deklaracji.

Dane dotyczące zgłoszeń do CEEB w podziale na regiony. Stan na 18 lipca

 • dolnośląskie: 549 128
 • kujawsko-pomorskie: 373 795
 • lubelskie: 449 950
 • lubuskie: 196 747
 • łódzkie: 467 095
 • małopolskie: 670 615
 • mazowieckie: 906 543
 • opolskie: 202 765
 • podkarpackie: 457 372
 • podlaskie: 225 592
 • pomorskie: 411 500
 • śląskie: 748 044
 • świętokrzyskie: 290 056
 • warmińsko-mazurskie: 254 517
 • wielkopolskie: 746 610
 • zachodniopomorskie: 283 140

W sumie złożono już 7 233 469 deklaracji CEEB


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka