Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Jaki jest związek między sposobem ogrzewania mieszkań i gotowaniem a zdrowiem?

Ocena strat dla zdrowia i jakości życia związanych z zanieczyszczeniem powietrza, ekonomiczne koszty zanieczyszczeń oraz możliwości poprawy obecnej, trudnej sytuacji - to tematy związane z konferencją, która odbędzie się w najbliższy czwartek w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Naukowcy niedawno policzyli, ile kosztuje zanieczyszczenie powietrza wynikające  z ogrzewania gospodarstw domowych i gotowania. Tylko na usuwanie skutków zdrowotnych wynikających z wdychania zanieczyszczonego powietrza w Europie wydano w 2018 r. 29 mld euro. Przekłada się to na 130 euro, przypadające na każde gospodarstwo domowe.

Nie mówi się przy tym o indywidualnych ludzkich dramatach, cierpieniu, czasem zgonach. A wszystko to spowodowane jest sposobem, w jaki my, nasi sąsiedzi, osoby mieszkające w naszym osiedlu ogrzewają swoje mieszkania i na czym gotują potrawy.

O tak poważnych sprawach będzie mówić zorganizowana już w najbliższy czwartek, 28 kwietnia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym konferencja "Czyste, zdrowe i zrównoważone ciepło jako wyzwanie dla wspólnot lokalnych, sektora pomocy społecznej, organizacji pozarządowych i państwa" . Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Clean Heating” (Czyste Ogrzewanie), realizowanego przez Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych (PTPZ) we współpracy z European Public Health Alliance (EPHA).

Podczas konferencji omawiane będą m.in. następujące zagadnienia:

  • Zanieczyszczenie powietrza – ocena strat dla zdrowia i jakości życia
  • Źródła zanieczyszczenia powietrza i jak je oceniać
  • Ekonomiczne następstwa zanieczyszczenia powietrza
  • Pakiet legislacyjny „Fit for 55” jako ramy działań na rzecz zdrowia w środowisku komunalnym
  • Nierówność energetyczna w Polsce jako przeszkoda do pokonania w procesie transformacji

W ramach wykładów oraz panelu dyskusyjnego będzie można rozmawiać o wyzwaniach związanych ze zdrowiem, a także aspektach środowiskowych transformacji klimatycznej, społecznych – w tym kwestii, nierówności społecznych, aspektach prawnych, a także o zarządzaniu i ekonomii lokalnej. Przedstawiony zostanie najnowszy raport EPHA pt. „Zdrowotne społeczne koszty zanieczyszczenia powietrza spowodowane ogrzewaniem mieszkań i gotowaniem”, a także wyniki ankiety skierowanej do samorządów lokalnych.

Konferencja planowana jest w  godz. 9.30 – 15.00 w Gdańskim Uniwersytecie Medyczny, Centrum Rozwoju Kompetencji, Zintegrowanej Opieki i e-Zdrowia, ul. Dębowa 30. Uczestnicy mogą brać w niej udział zarówno  online (platforma Zoom) jak i stacjonarnie. Link do rejestracji: https://app.evenea.pl/event/814767-4/

Warsztaty z planowania działań na rzecz poprawy jakości powietrza w środowisku lokalnym, zaplanowane na 29 kwietnia br. ze względów technicznych zostają przełożone na inny termin, który zostanie ustalony podczas konferencji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama