Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kociewiacy opanowali Jarmark św. Dominika [nl] w Gdańsku

Jarmark św. Dominika w Gdańsku to jedna z największych imprez handlowo-wystawienniczych, która swoją tradycją sięga 1260 roku. W piątek, 5 sierpnia na jarmarku Kociewiacy prezentowali się podczas Święta Kociewia. Zainicjował je Korowód Kociewski, który wyruszył spod Zielonej Bramy. Ulicami Gdańska przeszło około 1000 Kociewiaków i sympatyków tego regionu.
Święto Kociewia 2022 w Gdańsku
(fot. Robert Rozmus I Zawsze Pomorze)

Święto Kociewia to jedyne tego typu wydarzenie, które integruje Kociewiaków z trzech powiatów:

  • starogardzkiego,
  • tczewskiego
  • oraz świeckiego,

a ponadto ukazuje mieszkańcom Gdańska i turystom kulturę tego pomorskiego regionu. Pierwszy Korowód Kociewski odbył się przed kilkunastu laty – w 2005 roku. W piątek, 5 sierpnia podtrzymano tę tradycję. Korowód przeszedł ulicami Głównego Miasta, od Bramy Zielonej na Targ Rybny.

– Korowód Kociewski to barwny przemarsz Kociewiaków, którzy śpiewem i tańcem zapraszają przechodniów do wspólnej zabawy – mówi Piotr Kończewski, dyrektor biura Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie. – Biorą w nim udział zarówno osoby mieszkające w naszym regionie, jak i jego sympatycy.

Ponad 1000 Kociewiaków i sympatyków tego regionu wzięło udział w barwnym Korowodzie Kociewskim podczas Święta Kociewia na jarmarku dominikańskim (fot. Robert Rozmus I Zawsze Pomorze)

Na Przystanku Radość na Targu Rybnym odbyła się kolejna część Święta Kociewia, czyli Unikaty z Kociewia. To prezentacja muzyków z regionu na scenie, a także kramy z rękodziełem, warsztatami, lokalnym jedzeniem przygotowanym przez koła gospodyń wiejskich, również pokazy rycerskie, animacje dla najmłodszych i wiele innych.

– Unikaty mają swój bogaty program artystyczny, podczas którego zespoły prezentują zarówno utwory w gwarze kociewskiej, jak i własne aranżacje popularnych polskich i zagranicznych przebojów – powiedział Stefan Galiński ze Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim. – Poza tym na mieszkańców Gdańska i turystów czekają stoiska z tradycyjnymi wypiekami kociewskimi oraz wiele atrakcji, które pomogą bliżej poznać nasz region i jego walory.

Ostatnim elementem Święta Kociewia był finisaż wystawy Kociewie ART w Nadbałtyckim Centrum Kultury. W Ratuszu Staromiejskim prace zaprezentowali Joanna Czarnecka, Agnieszka Jarosz oraz Józef Olszynka. Całość uświetnił pokaz kolekcji sukien „Awangarda Kociewska” Kamili Froelke, utytułowanej projektantki, której kreacje pojawiały się na wybiegach w Nowym Jorku, Berlinie czy w Mediolanie.

WIĘCEJ NA TEMAT SUKIEN ŚLUBNYCH KAMILI FROELKE PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Kolekcja sukien ślubnych ze Starogardu Gdańskiego podbija świat. „Kociewie przewija się przez całe moje życie”

– Dzięki współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury prace artystów z Kociewia można zobaczyć w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej 33/35 – podkreśla Grzegorz Oller z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim. – Jest to wyjątkowa okazja, aby pokazać, że Kociewie to nie tylko folklor, ale również sztuka współczesna. Wystawę zwiedzać można do 5 sierpnia.

Sebastian Dadaczyński, asystent posła Kazimierza Smolińskiego stwierdził, że nie wyobraża sobie, aby nie uczestniczyć w tym pięknym święcie.

– To świetna promocja na cały świat, właśnie przez to, że odbywa się podczas jednej z największych imprez wystawienniczych w Polsce – Jarmarku św. Dominika w Gdańsku – mówi Sebastian Dadaczyński.

Święto Kociewia już na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń jarmarkowych. Ten wyjątkowy dzień nie tylko łączy setki Kociewiaków w radosnych obchodach, ale także pozwala kultywować kulturowe bogactwo Pomorza.

(fot. Robert Rozmus I Zawsze Pomorze)
(fot. Robert Rozmus I Zawsze Pomorze)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama