Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W Człuchowie powstanie pierwszy budynek komunalny w ramach SIM

Wszystko wskazuje na to, że to w Człuchowie powstanie pierwszy na Pomorzu budynek komunalny, zbudowany w ramach programu Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. Właśnie podpisano umowę z firmą, która wykona dokumentację techniczną. Budowa ma ruszyć wiosną 2023 roku.
umowa SIM, Człuchów
Wszystko wskazuje na to, że to w Człuchowie powstanie pierwszy na Pomorzu budynek komunalny, zbudowany w ramach programu Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. Właśnie podpisano umowę z firmą, która wykona dokumentację techniczną. Budowa ma ruszyć wiosną 2023 roku (fot. Urząd Miejski Człuchów)

Dwadzieścia cztery mieszkania znajdą się w nowym budynku komunalnym, który powstanie w Człuchowie przy ulicy Lawendowej. Jego budowa ma ruszyć wiosną 2023 roku, a pierwsi lokatorzy mogliby w nim zamieszkać na przełomie 2024 i 2025 roku.

Budynek powstaje w ramach rządowego programu SIM i wszystko wskazuje na to, że będzie pierwszym takim na Pomorzu. Podobne obiekty w województwie pomorskim będą budowane jeszcze w 19 innych gminach. W Człuchowie właśnie podpisano umowę z firmą, która wykona dokumentację techniczną.

– Po uzyskanym pozwoleniu na budowę ogłaszamy przetarg, szukamy generalnego wykonawcy i mam nadzieję, że za półtora roku od tej daty będziemy cieszyć się nowymi mieszkaniami w Człuchowie – mówi Karol Kardasiński, prezes zarządu SIM-KZN Pomorze.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdzie są TE dzieci? Pewnie tam, gdzie te mieszkania, żłobki i przedszkola. Na baby boom raczej się nie zanosi

Mający powstać w Człuchowie obiekt będzie wyposażony w systemy korzystające z energii odnawialnej. Część mieszkań zostanie także przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Kto może skorzystać?

Przyszli najemcy mieszkań, którzy zechcą uczestniczyć w kosztach inwestycji, będą mogli później wykupić lokale na własność.

– Pomysł jest taki, żeby z tego rozwiązania mogły skorzystać te osoby, które nie kwalifikują się do mieszkań socjalnych i komunalnych, ponieważ ich status majątkowy jest wyższy, a nie decydują się czy nie mają możliwości zakupienia mieszkania na wolnym rynku – mówi Ryszard Szybajło, burmistrz Człuchowa.

Nie wszyscy lokatorzy muszą skorzystać z powyższego rozwiązania. Ci, którzy nie wniosą wkładu własnego, będą zajmowali lokale tak jak w zwykłych mieszkaniach komunalnych, przy czym nie będą oni mogli w przyszłości wykupić zajmowanych przez siebie mieszkań.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama