Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Budowa III etapu Parku Centralnego w Gdyni. Jak przebiegają prace?

Realizacja największej gdyńskiej zielonej inwestycji, czyli Parku Centralnego, posuwa się do przodu. Obecnie trwają prace przy parkingu podziemnym, który jest częścią III, ostatniego etapu budowy.
Park Centralny w Gdyni, wizualizacja
(wiz. Arch-Deco)

III etap Parku Centralnego to największa część całego projektu (4,5h). Obejmuje teren od pawilonu przy skateparku do skrzyżowania al. marsz. Piłsudskiego z ulicą Świętojańską. W styczniu 2022 roku wykonawcą prac został Budimex.

W ramach tego zadania powstają:

 • obiekty gastronomiczne,
 • staw z fontanną, który w zimę funkcjonować ma jako lodowisko,
 • zielone polany piknikowe,
 • boisko
 • oraz podziemny parking.

I to przy nim trwają obecnie zaawansowane prace.

PRZECZYTAJ TEŻ: Sprzed urzędu w Gdyni znika parking. Będzie zielony skwer

– Choć sytuacja na rynku budowlanym jest trudna, to wykonawca realizuje roboty zgodnie z planem. Postępy najbardziej widoczne są pod ziemią, gdzie powstaje parking na 270 pojazdów. Warto zaznaczyć, że to aż o 70 miejsc więcej niż na istniejącym podziemnym parkingu pod placem Grunwaldzkim, między Teatrem Muzycznym a Gdyńskim Centrum Filmowym – mówi Markos Pagudis, prezes Agencji Rozwoju Gdyni, odpowiedzialnej za realizację inwestycji.

parking podziemny, Park Centralny, Gdynia
(fot. Agencja Rozwoju Gdyni)

Co dokładnie dzieje się na placu budowy? Kierownik kontraktu budowy Parku Centralnego Piotr Krutul tak informuje o postępach związanych z parkingiem podziemnym:

 • Prace są na półmetku. Wykonano 70% wykopów i prac fundamentowych, około 50% stropu żelbetowego nad garażem podziemnym oraz 60% ścian podziemia. Aktualnie trwają prace żelbetowe przy wykonywaniu fundamentów, dalszych ścian podziemia oraz stropu od strony dawnego boiska. W trakcie są prace izolacyjne ścian zewnętrznych podziemia, wykonywane są na bieżąco zasypki fundamentów i podkłady pod posadzki garażu, oraz zasypki ścian garażu.
 • Instalacje sanitarne: wykonano ok. 50% instalacji podposadzkowych w rejonie wykonanych podkładów pod posadzkę w garażu.
 • Instalacje elektryczne: wykonano zabezpieczenie istniejących sieci elektrycznych w rejonie alei  marsz. Piłsudskiego oraz teletechnicznych w rejonie istniejącego budynku biurowego.

Piotr Krutul podkreśla, że prace przy budowie parkingu podziemnego powinny zakończyć się w listopadzie 2022 roku.

parking podziemy, Park Centralny, Gdynia
(fot. Agencja Rozwoju Gdyni)

Od września tego samego roku natomiast rusza kolejna część robót w ramach III etapu. Obejmuje wykonanie pawilonu oraz stawu w okolicy skateparku.

PRZECZYTAJ TEŻ: O Park Rady Europy walczą prześmiewczymi portretami prezydenta Gdyni

W ramach klimatycznej strategii miasta w Parku Centralnym w Gdyni posadzonych zostanie kilkadziesiąt nowych drzew, m.in. sosny pospolite i czarne, wierzby, platany, wiśnie czy jabłonie.

 – Gdynia ukierunkowuje swój rozwój na neutralność klimatyczną i dąży do maksymalnego ograniczenia emisji CO2 oraz równoważenia pozostałych zanieczyszczeń poprzez zwiększenie powierzchni terenów zielonych w mieście – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. – Mimo że ponad 40 procent powierzchni miasta stanowią lasy, konsekwentnie od lat oddajemy mieszkańcom nowe obszary zieleni, budując m.in. parki kieszonkowe czy największą zieloną inwestycję w centrum Gdyni – Park Centralny, który ma stać się wielofunkcyjną i ogólnodostępną przestrzenią rekreacji i wypoczynku, godną nowoczesnego miasta, oraz drugim po lasach płucem miasta. Działanie to wpisuje się w Strategię Rozwoju Gdyni 2030 oraz projekt KLIMATyczne Centrum Gdyni.

W Parku Centralnym pojawi się też kilkanaście tysięcy nowych gatunki krzewów oraz kilkadziesiąt tysięcy pnącz i kwiatów, w tym winorośl japońska.

Park Centralny w Gdyni. Kiedy powstanie?

Oddanie trzeciej części Parku Centralnego przewidywane jest na połowę 2023 roku. Całkowity koszt prac przy jej budowie to 63,4 mln złotych.

Park Centralny w Gdyni. Co powstało w poprzednich etapach?

Park Centralny – I etap

I etap obejmował prace pomiędzy ulicami Legionów, Tetmajera i aleją Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zakończony został w sierpniu 2019 r. W jego ramach powstała strefa spokojnej rekreacji z alejkami, ławkami, miejscem do wypoczynku z:

 • torem do gry w bule,
 • siłownią,
 • stolikami szachowymi
 • oraz trzema podestami scenicznymi.

Również ta część inwestycji stworzyła ogrodzony wybieg dla psów.

Park Centralny – II etap

II etap oddano w lipcu 2020 r. Na obszarze (1,5h) przy ulicy Legionów i al. Marszałka Piłsudskiego powstały infrastruktura dla osób aktywnych:

 • skatepark dla początkujących,
 • siłownia pod chmurką,
 • ścieżki dla biegaczy oraz wrotkarzy,

a także:

 • linowy plac zabaw dla dzieci,
 • mała architektura
 • i nowe drzewa oraz krzewy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka