Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Sprzed urzędu w Gdyni znika parking. Będzie zielony skwer

Od poniedziałku, budowa Parku Centralnego w Gdyni wchodzi w ostatni, trzeci etap, który wiąże się z likwidacją parkingu przed Urzędem Miasta Gdyni. W zamian, do dyspozycji mieszkańców oddany zostanie parking podziemny na 270 aut, a na powierzchni pojawi się tak bardzo pożądana zieleń.
Parking przed Urzędem Miasta zostanie zlikwidowany, by mogły rozpocząć się prace nad parkingiem podziemnym. Fot. Przemysław Kozłowski | gdynia.pl

Roboty związane z budową Parku Centralnego wchodzą w ostatni etap. Znajdujący się przed urzędem parking, zostanie w weekend odgrodzony, co oznacza, że pozostawienie auta w tym miejscu będzie niemożliwe, a kierowcy powinni zawczasu usunąć swoje samochody. Związane jest to z planowanym zagospodarowaniem obszernego terenu sięgającego od pawilonu przy istniejącym skateparku aż do skrzyżowania alei marsz. Piłsudskiego z ulicą Świętojańską.

Znika parking, będzie skwer

Zaplanowane od 13 czerwca zmiany obejmują likwidację miejsc postojowych zlokalizowanych wzdłuż Skweru Plymouth. Jezdnia w tym miejscu zostanie zwężona do jednego pasa, ale ruch samochodowy będzie się odbywać w tym samym kierunku co dotychczas. Przesunięta zostanie także biegnąca pomiędzy dotychczasowym parkingiem a Skwerem Plymouth droga rowerowa. Z kolei wyjazd z budowy, który obecnie znajduje się przy parkingu, zostanie przesunięty w okolice skateparku znajdującego się za stadionem. Zmiany w organizacji ruchu między Skwerem Plymouth a al. Piłsudskiego będą obowiązywać do 30 września br.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dotacje do rowerów elektrycznych w Gdyni. Bardzo wielu chętnych

W ten sposób, z gdyńskiej przestrzeni znika miejsce, z jednej strony prozaiczne i niepozorne, z drugiej, przywołujące wspomnienia u części mieszkańców, nie tylko za sprawą funkcjonującego tu przez lata postoju taksówek. To świadek m.in. protestów w czasie tzw. wydarzeń grudniowych. W grudniu 1970 r. pod budynek Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, podeszli protestujący robotnicy, którzy wymusili na władzach komunistycznych podjęcie rozmów z reprezentacją strajkujących pracowników. Nadzieje na pokojowe zmiany zostały rozwiane dwa dni później, gdy wojsko i policja otworzyły ogień do bezbronnych robotników.

Tak będzie prezentować się Park Centralny w Gdyni, wiz. Arch-Deco

Zmiana nie będzie na gorsze, a na lepsze. Dzięki realizacji, obecny parking zamieni się w zielony skwer z miejskimi meblami. Po sąsiedzku, powstanie z kolei przestrzeń rekreacji i wypoczynku, w tym staw z fontanną, który zimą będzie pełnić funkcję lodowiska, obiekty gastronomiczne, zielone polany piknikowe, boisko oraz podziemny parking na ok. 270 samochodów wraz z całą niezbędną infrastrukturą. Parking zaprojektowano tak, aby jego użytkownicy mogli przez jedno z kilku wyjść przedostać się bezpośrednio do parkowej przestrzeni.

Naturalnie, najważniejsza będzie zieleń. Tylko w ramach trzeciego etapu nasadzonych zostanie m.in. kilkadziesiąt drzew różnych gatunków, kilkanaście tysięcy ozdobnych krzewów i kilkadziesiąt tysięcy pnącz oraz kwiatów, ozdobnych traw i bylin.

W ramach realizacji poprzednich etapów, na obszarze sięgającym od ulicy Tetmajera do skateparku, zrealizowano już strefę spokojnej rekreacji z alejkami, ławkami, ogrodem sensorycznym czy wybiegiem dla psów oraz linowy plac zabaw, skatepark dla początkujących, siłownię pod chmurką oraz nowe ścieżki dla biegaczy i wrotkarzy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama