Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Politechnika kupiła od Uniwersytetu Gdańskiego zabytkowy budynek

24 mln złotych – za taką kwotę Politechnika Gdańska kupiła od Uniwersytetu Gdańskiego budynek po Wydziale Chemii UG.
(fot. Politechnika Gdańska)

Politechnika Gdańska już przejęła budynek na ul. Sobieskiego w Gdańsku. Za 24 mln uczelnia kupiła pięciokondygnacyjny budynek naukowo-dydaktyczny o powierzchni użytkowej ponad 8 tys. m kw. (wraz z pełnowymiarową salą sportową), stojący obok pawilon biblioteczny o powierzchni 900 m kw. i mniejsze budynki gospodarcze. Zawarcie ostatecznej umowy było możliwe dopiero, gdy Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości nie skorzystał z prawa pierwokupu.

- Nieruchomość, wraz z najważniejszą jej częścią, czyli gmachem Wydziału Chemii UG, posiada unikatowe walory architektoniczne i urbanistyczne – ocenia prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. - Wraz z naszym kampusem determinuje charakter całej dzielnicy. Siostrzany historycznie w swej stylistyce i architekturze budynek w naturalny sposób uzupełni zasoby naszej uczelni, świetnie wpisując się przy tym w przestrzeń edukacyjną tej części miasta.

Już teraz wiadomo, że z mieszczących się tam laboratoriów będą po remoncie korzystać naukowcy z Wydziału Chemicznego oraz Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG, z sal dydaktycznych - studenci (na początek pierwszoroczni, którym PG co roku organizuje zajęcia wyrównawcze z przedmiotów ścisłych). Sala sportowa będzie wynajmowana pracownikom uczelni, ale później również komercyjnie. Budynek po byłej bibliotece przejmie Centrum Morskich Technologii Militarnych PG, a przyległe tereny zielone po rewitalizacji zamienione zostaną w park.

Uniwersytet Gdański zamierza przeznaczyć środki pozyskane ze sprzedaży nieruchomości na ul. Sobieskiego na dalszy rozwój kampusu UG w Oliwie. Przypomnijmy - Wydział Chemii UG przeniesiono do nowoczesnych budynków na terenie kampusu w 2013 r.

Ponad 100-letni kompleks, kupiony przez Politechnikę Gdańską, zbudowano w latach 1905–1908 dla Katolickiego Królewskiego Seminarium Nauczycielskiego, przypisuje mu się styl renesansu niemieckiego. W jego skład wchodziły budynek główny seminarium, budynek z mieszkaniami dla nauczycieli i obiektami gospodarczymi oraz działka z parkiem i ogrodami użytkowymi. Budynek główny zbudowano na wydłużonym planie, z dwoma skrzydłami od strony ulicy i połączono łącznikiem z budynkiem mieszkalnym. Na parterze znajdowały się pomieszczenia lekcyjne, biblioteka, sala gimnastyczna i konferencyjna, pomieszczenia biurowe i zaplecze gospodarcze oraz internat. Jako dodatkowy wyróżnik postawiono wieżą zegarową.

W okresie międzywojennym mieściła się tu Szkoła Rzemiosł i Gospodarstwa Domowego, średnia szkoła dla dziewcząt i stowarzyszenie sportowe. W roku 1945 r. nieznacznie uszkodzony obiekt był siedzibą wojsk Korpusu Bezpieczeństwa Wojskowego, następnie w części zajęło go Liceum Spółdzielcze. W 1947 r. budynek został przyznany Wydziałowi Farmacji Akademii Lekarskiej. Od 1948 r. był siedzibą Wyższej Szkoły Pedagogicznej, a następnie Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka