Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa
Reklama

Zamek w Sztumie w remoncie. Część budowli niedostępna dla zwiedzania

Część zabudowań zamku krzyżackiego w Sztumie przechodzi bardzo potrzebny i wyczekiwany remont dachów. Chodzi o skrzydło południowe, gdzie znajdują się sale wystawiennicze, turyści chętnie też oglądali tę część warowni z zewnątrz. Tymczasem dachy były już bardzo zniszczone, a pojedyncze dachówki zaczęły spadać.
Południowe skrzydło sztumskiego zamku otoczyły rusztowania (fot. Piotr Piesik | Zawsze Pomorze)

Od czterech lat zamek krzyżacki w Sztumie, wcześniej pozostający własnością gminy, został przekazany dla Skarbu Państwa i włączony do zasobów Muzeum Zamkowego w Malborku. Szybko podjęto prace zabezpieczające najcenniejsze i znajdujące się w najgorszym stanie technicznym partie zabudowań. Chodziło przede wszystkim o naprawę dachów oraz ochronę przed przenikaniem wilgoci. 

Pierwsze wystawy urządzono w skrzydle południowym, którego stan był stosunkowo dobry. Jednak widoczne tam były uszkodzenia rozległych połaci dachów, które niestety postępowały. Już dwa lata temu szykowano się do podjęcia remontu, przeszkodziła temu niestety pandemia koronawirusa. Sprawa stawała się coraz bardziej pilna, ponieważ pojedyncze dachówki zaczynały spadać na dół. Zamek w Sztumie położony jest bardzo malowniczo, przy brzegu jeziora, wielu turystów korzystało z możliwości spaceru wokół murów. Z powodu pogorszenia stanu dachów blisko dostęp do zamku został jednak ograniczony. 

Remont dachów skrzydła południowego już się rozpoczął. Wewnątrz zabudowań nadal czynne są wystawy muzealne, jednak część zamku otoczyły rusztowania i ogrodzenie. Dostęp do zamkowych murów jest więc jeszcze bardziej ograniczony, jednak pozostałe funkcje muzealne zamku prowadzone są bez przeszkód. Koszt robót szacowany jest na 2 miliony złotych.

Południowe skrzydło sztumskiego zamku "otuliły" rusztowania, trwa też naprawa dachów (fot. Piotr Piesik | Zawsze Pomorze)
Południowe skrzydło sztumskiego zamku otoczyły rusztowania (fot. Piotr Piesik | Zawsze Pomorze)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa
Reklama