Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W tych szkołach nie będzie podręcznika do HiT prof. Roszkowskiego

Interaktywna mapa, tworzona przez sieć organizacji Wolna Szkoła, umożliwia sprawdzenie, która szkoła nie zamierza wykorzystywać kontrowersyjnego podręcznika do HiT autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Na mapie zaznaczonych jest już ponad 3 tys. liceów i techników z całej Polski – wśród nich ponad 100 z Pomorza. Mapa jest cały czas aktualizowana.
podręcznik do HiT, prof. Wojciech Roszkowski
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Wolna Szkoła opublikowała „mapę szkół wolnych od (s)HiT-u” (czyli tych, które zdecydowały, że uczniowie nie będą uczyć się z podręcznika porf. Roszkowskiego) nieco ponad tydzień temu.

„Udało nam się wprowadzić na mapę ponad 1300 szkół – mówili we wtorek, 23 sierpnia twórcy mapy.

Wówczas były na niej 32 szkoły ponadpodstawowe z Pomorza. Dzisiaj jest ich ponad 100, niemal po połowie rozkładają się dane z Trójmiasta i z innych miejscowości Pomorza.

Szkoły na Pomorzu. Gdzie nie będzie podręcznika do HiT prof. Roszkowskiego?

– Chciałam dostarczyć dane o mojej szkole na mapę, ale okazało się, że już jesteśmy zaznaczeni – mówi Ania, uczennica XIV LO w Gdańsku. – Akurat w mojej szkole zdecydowano, że uczniowie I klasy będą uczyć się bez podręcznika.

W Gdańsku – jak wynika z mapy (stan na poniedziałek, 29 sierpnia) – w 29 szkołach podjęto decyzję, że nie będzie tam wykorzystywany podręcznik prof. Roszkowskiego. Jednak – jak sprawdzaliśmy na stronach szkół – tylko w kilku zadecydowano, że uczniowie mają kupić ten właśnie podręcznik. W pozostałych decyzja ma być podjęta we wrześniu, po konsultacjach z nauczycielami.

PRZECZYTAJ TEŻ: Młodzi nie chcą podręcznika do HiT 

W Sopocie 4 szkoły znalazły się na mapie Wolnej Szkoły, choć w jednej z nich zaznaczono, że decyzja co do materiałów zapadnie we wrześniu.

W Gdyni takich szkół jest 16, po kilka m.in. w: Bytowie, Kościerzynie, Kartuzach, Tczewie, Starogardzie Gdańskim czy w Słupsku.

(mapa mat. Wolna Szkoła)

„Szkoły wolne od (s)HIT-u”. Co znajduje się na mapie?

Przy każdej pinezce na mapie znajdują się nazwa szkoły i informacja o tym, jaką decyzję w sprawie podręcznika podejmują nauczyciele. Według zamieszczonych tam danych, w części szkół „nauczycielki i nauczyciele czekają na podręcznik innego wydawnictwa (głównie chodzi tu o podręcznik WSIP), w części nie planują w ogóle korzystania z podręcznika na rzecz własnych materiałów, a w części będą podejmować decyzję we wrześniu”.

Pierwsze dane nanoszone na mapę powstały dzięki pracy wolontariuszy z różnych organizacji edukacyjnych, skupionych wokół Wolnej Szkoły – sprawdzali oni w poszczególnych placówkach, jakie decyzje podejmują w tej sprawie. Teraz dołączyli nauczyciele, rodzice i uczniowie, dostarczając dane ze swoich szkół.

PRZECZYTAJ TEŻ: Podręcznik niezgody. Nie tylko rodzice dzieci urodzonych z in vitro grożą pozwami za słowa o „produkcji” i „hodowli”

– Mapa ta jest świadectwem, że nauczycielki i nauczyciele w niemal całej Polsce, korzystając ze swojego prawa do autonomicznej decyzji o wyborze podręcznika, mimo ogromnych nacisków z różnych stron, zdecydowali się ochronić uczniów i uczennice przed indoktrynacją i zapewnić im edukację dobrej jakości – piszą twórcy mapy na Facebooku Wolnej Szkoły.

Co to jest HiT?

HiT jest to nowy przedmiot wprowadzany w nowym roku szkolnym 2022/2023 od I klasy szkół ponadpodstawowych – historia i teraźniejszość zastąpi wiedzę o społeczeństwie na poziomie podstawowym. Już podstawa programowa do tego przedmiotu budziła w minionych miesiącach wiele dyskusji, ale od kilku tygodni olbrzymie kontrowersje wzbudza podręcznik do HiT. Książka autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, według wielu opinii, zawiera fragmenty, w których znaleźć można rasistowskie, nacjonalistyczne czy ksenofobiczne treści. W podręczniku przeczytać możemy m.in. o promującej ateizm Unii Europejskiej, „intelektualnych zboczeniach europejskich” czy „ideologii gender”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Coraz więcej problemów z treścią podręcznika do HiT

O podręczniku autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego krytycznie wypowiadają się nie tylko historycy, którzy znaleźli w nim zarówno sporo błędów merytorycznych, jak i – niedopuszczalny – ich zdaniem – ton publicystyczny, ale także politycy i samorządowcy.

– W mojej opinii nie jest to podręcznik, tylko broszura ideologiczna, nienaukowa i zawierająca wiele błędów merytorycznych – ocenia Magdalena Carzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. –  Z informacji od dyrektorów czterech sopockich szkół ponadpodstawowych wynika, że nauczyciele czekają na rzetelny podręcznik, a także przygotowują swoje materiały, w oparciu o podstawę programową.

Co zamiast podręcznika prof. Roszkowskiego?

Z mapy dowiadujemy się, że niemal połowa szkół zdecydowała się na wybór podręcznika wydawnictwa WSiP, który nie został jeszcze zaakceptowany przez ministerstwo. Nadal nie wiadomo też, czy trafi do szkół jako podręcznik, czy jako pomoc naukowa.

Część szkół nie wybrała żadnego podręcznika – to oznacza, że nauczyciele będą korzystać z własnych materiałów.

W sieci przygotowywany jest „Cyfrowy HiT” –  darmowy e-podręcznik do HiT. Pierwsze rozdziały, przygotowywane przez autorów „Cyfrowych historii”, będą do dyspozycji nauczycieli we wrześniu.

Większość szkół podejmie jednak ostateczną decyzję w sprawie podręcznika dopiero w przyszłym miesiącu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Z HiT-u zostaną usunięte kontrowersyjne cytaty o „hodowli” ludzi

Każdy może dodać do mapy szkołę, podając jej nazwę, adres i wskazując, co znalazło się w wykazie podręczników wybranych przez nauczycieli. Można to zrobić na stronie TUTAJ.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama