Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Ilustratorka książek Olgi Tokarczuk honorową obywatelką Przechlewa

Urodziła się w Słupsku, ale całe dzieciństwo spędziła w Przechlewie. Obecnie jest ilustratorką książek, m.in. okładek publikacji polskiej noblistki, Olgi Tokarczuk. Joanna Concejo została drugą w historii Honorową Obywatelką Gminy Przechlewo. Tytuł ten odbierze w sobotę, 10 września.
Joanna Concejo została drugą w historii Honorową Obywatelką Gminy Przechlewo. Przed odbiorem tytułu spotkała się z mieszkańcami Przechlewa (fot. Urząd Gminy w Przechlewie)

W Przechlewie dopiero od tego roku przyznają tytuły Honorowego Obywatela Gminy Przechlewo. Drugą osobą wyróżnioną tym tytułem została Joanna Concejo, światowej klasy artystka, graficzka i ilustratorka, która specjalizuje się w ilustrowaniu książek, w tym także okładek. Jej prace zdobią m.in. publikacje polskiej noblistki, Olgi Tokarczuk.

Concejo urodziła się w Słupsku, jest absolwentką koszalińskiego liceum plastycznego oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jednak całe dzieciństwo spędziła w Przechlewie.

- Pani Joanna to wieloletnia mieszkanka naszej gminy. Artystka, graficzka, ilustratorka, która znana jest na całym świecie. Specjalizuje się w ilustrowaniu książek. Między innymi jej grafiki zdobią okładki polskiej noblistki Olgi Tokarczuk. Jej prace plastyczne są wystawiane nie tylko w Europie, ale także w Korei, Tajwanie i Meksyku. Jest ona także laureatką wielu nagród. Cieszy nas fakt, że pani Joanna wywodzi się z naszej gminy, że reprezentuje ją na całym świecie – mówi Krzysztof Michałowski, wójt gminy Przechlewo.

Joanna Concejo odbierze tytuł z rąk wójta 10 września, wcześniej jednak spotkała się z mieszkańcami w miejscowej bibliotece i opowiedziała o swojej twórczości, zamiłowaniu do baśni i zdradziła, dlaczego najbardziej lubi swój ołówek i kredki (fot. Urząd Przechlewo)

Na co dzień artystka mieszka we Francji. Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Przechlewo odbierze w sobotę, 10 września, na stadionie przy ulicy Szkolnej w Przechlewie. Artystka spotkała się już z mieszkańcami w miejscowej bibliotece i opowiedziała o swojej twórczości, zamiłowaniu do baśni i zdradziła, dlaczego najbardziej lubi swój ołówek i kredki.

Pierwszą osobą, której taki tytuł przyznano był prof. Jan Lubiński, światowej sławy genetyk, kierownik Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych oraz Zakładu Genetyki i Patomorfologii PUM i twórca unikatowego w skali międzynarodowej Centrum Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Dziedzicznych – Ośrodka Onkologii Uniwersyteckiej PUM oraz tzw. szczecińskiej szkoły genetyki medycznej.

Joanna Concejo urodziła się w Słupsku, ale całe dzieciństwo spędziła w Przechlewie. Obecnie jest ilustratorką książek, m.in. okładek publikacji polskiej noblistki, Olgi Tokarczuk (fot. Urząd Gminy w Przechlewie)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka