Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

25 studentek ze stypendiami Intela i Perspektyw

Kolejnych 25 studentek kierunków technicznych trafiło pod skrzydła Intel Technology Poland oraz Fundacji Perspektywy, które wesprą przyszłe inżynierki finansowo oraz merytorycznie przed startem na rynku pracy. Celem programu stypendialnego jest m.in. promocja kierunków technicznych wśród dziewczyn.

Autor: Karol Uliczny | Zawsze Pomorze

Intel Technology Poland oraz Fundacja Perspektywy rozpoczęły 8. edycję programu pn. „Nowe technologie dla dziewczyn”, przeznaczonego dla dziewczyn, które swoją przyszłość wiążą z obszarem ICT. 27 września w gdańskiej siedzibie Intela, zlokalizowanej po sąsiedzku z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy, odbyła się gala inaugurująca, podczas której przedstawiono kolejnych 25 stypendystek, studentek kierunków technicznych z kilkunastu polskich uczelni. W ciągu najbliższych miesięcy dziewczyny wezmą udział w programie stażowym w gdańskim centrum rozwojowo-badawczym informatycznego potentata. Do tego, pod okiem mentorek oraz mentorów zbiorą pierwsze praktyczne doświadczenia, poszerzą zawodowe horyzonty oraz nabiorą wiary we własne możliwości.

Brakuje specjalistek

Jednym z celów programu stypendialnego jest promocja kierunków technicznych wśród dziewczyn, które dziś stanowią ok. 15 proc. grona wszystkich studentów.

- Z perspektywy branży IT widzimy wyraźnie, że specjalistek w tym zakresie brakuje zarówno w Polsce jak i na świecie. Dlatego jednym z naszych nadrzędnych celów jest poszerzanie zainteresowania technologicznego – mówi Bartosz Ciepluch, general manager w Intel Technology Poland. – Mamy nadzieję, że uda nam się przekonać dziewczyny, które kończą licea czy technika, by szły na studia technologiczne, a niekonieczne ekonomiczne, które oczywiście, również są ważne.

W gronie 25 stypendystek, jest siedem dziewczyn reprezentujących trójmiejskie uczelnie. Są to: Agata Kraszewska, Klaudia Głowacka, Marta Frąckowiak, Julia Klingenberg, Aleksandra Borowska oraz Sara Kamrowska z Politechniki Gdańskiej, a także Zofia Piesik z Uniwersytetu Gdańskiego. Wtorkowa gala była dla nich okazją do spotkania z ubiegłorocznymi stypendystkami, oraz wysłuchania przydatnych rad, jak czerpać garściami z programu oraz wiedzy i doświadczenia mentorów. Wśród nich była Gabriela Kaczmarek, która kończy informatykę na Politechnice Gdańskiej.

- Poszłam na ten kierunek z pragmatycznych względów, głównie ze względu na możliwość realizowania pracy w formie zdalnej oraz stabilizację w przyszłości. A zostałam ze względu na wybudzone zainteresowania, które wcześniej były mi obce.

Co mogłaby doradzić dziewczynom, które obawiają się studiów technicznych? - Najważniejsze to podążać własną ścieżką, za własnymi zainteresowaniami oraz pasjami. Na pewno w przyszłości to zaprocentuje.

- Stypendium było w moim przypadku ogromną wartością dodaną – dodaje Paulina Maciejewska, studentka 5 roku mechatroniki na gdańskiej politechnice. - Same studia nie do końca potrafią dostarczyć umiejętności pod postacią szerokiego rozwoju, również na polu umiejętności miękkich. Natomiast możliwość obcowania z innymi dziewczynami była nieocenionym doświadczeniem i dała szansę zarażenia nowymi zainteresowaniami.

Stypendystki Intel-Perspektywy otrzymają finansowy „zastrzyk” w wysokości 12 tys. zł, który ma im pozwolić na pokrycie wydatków związanych ze studiami. W tym roku, wsparcie otrzyma również 50 dziewczyn urodzonych na Ukrainie, a studiujących na polskich uczelniach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama