Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Święty Mikołaj już w Gdańsku! Na choince przy Neptunie odpalono światełka

25 tysięcy ledowych lampek zaświeciło się w poniedziałek, 5 grudnia wieczorem na choince na Długim Targu. To robota Świętego Mikołaja, który chwilę wcześniej przypłynął do Gdańska Motławą i pomaszerował w barwnym korowodzie właśnie pod fontannę Neptuna, gdzie tradycyjnie stoi świąteczne drzewko.
Święty Mikołaj przypłynął do Gdańska

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Jak co roku, 5 grudnia do Gdańska zawitał Święty Mikołaj. Oczywiście, bo jakżeby inaczej, dotarł tam Motławą na pokładzie pięknie oświetlonego żaglowca „Bonawentura”. Mikołaj przypłynął od strony Targu Rybnego i z nabrzeża Wyspy Spichrzów w barwnym korowodzie pomaszerował pod fontannę Neptuna, by zaświecić lampki na choince.

W tym roku na świątecznym drzewku w Gdańsku, które ma 17 metrów wysokości, świeci się 25 tysięcy ledowych lampek. Ta tradycja „odpalania choinki” ma już ponad 30 lat. Po raz pierwszy drzewko ustawiono przy fontannie Neptuna w grudniu 1989 roku.

>>> Świętemu Mikołajowi towarzyszył Karol Makurat. Zobaczcie zdjęcia! <<<

Świąteczne iluminacje w Gdańsku. W tym roku skromniej

To nie jedyna świąteczna iluminacja w Gdańsku. Te można podziwiać w jeszcze kilku innych miejscach.

  • Jedną z nowości jest świetlny samolot w Parku im. Jana Pawła II na Zaspie-Rozstaje (jego sponsorem jest gdański Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy), do którego można wsiąść i zrobić sobie zdjęcia.

Ze względu na oszczędności, w tym roku na gdańskich ulicach będzie nieco skromniej. Zarząd Dróg i Zieleni zrezygnował m.in. ze świetlnych ozdób na ul. Piwnej oraz Wajdeloty.

PRZECZYTAJ TEŻ: Mikołaje zbierają na ciepłe posiłki dla dzieci

– Mniej będzie też iluminacji na słupach trakcji tramwajowej, gdyż ich liczbę ograniczyliśmy z 92 do 27 kompletów – informuje Magdalena Kiljan, rzeczniczka GZDiZ.

Również oszczędniej działają Międzynarodowe Targi Gdańskie, które unieważniły ogłoszony przetarg na dostawę i montaż nowych elementów iluminacji. Te świecące na Jarmarku Bożonarodzeniowym mają charakter komercyjny i nie generują kosztów dla miejskiego budżetu. Warto podkreślić, że nowe iluminacje na Jarmarku Bożonarodzeniowym pobierają tylko 1,2 kW/h, czyli tyle, co jedna lodówka. Ma to generować koszt... niecałych 9 złotych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka