Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Program, który jest szansą dla wielu sportowców z Pomorza

Pomorska Kadra Młodzieżowa to projekt realizowany w ramach Wojewódzkiego Programu Rozwoju Sportu i jest on dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. To szansa dla wielu młodych sportowców z Pomorza.
Program, który jest szansą dla wielu sportowców z Pomorza
Jakub Szymański z SKLA Sopot to nadzieja polskiej lekkoatletyki

Autor: PFS

- Główny założeniem tego projektu jest stworzenia jak najlepszych warunków szkolenia dla najbardziej obiecujących zawodniczek i zawodników z naszego województwa - mówi Paweł Kajetanek, koordynator programów ds. szkolenia Pomorskiej Federacji Sportu.

Ten projekt zakłada trzy rożne formy wsparcia. Największą jego część stanowi indywidualne wsparcie procesu szkolenia. Zawodnicy w zależności od kategorii wiekowej mają do dyspozycji określoną kwotę pieniędzy, którą mogą przeznaczyć np. na pokrycie kosztów zgrupowań, zakup sprzętu sportowego, opłacenie usług fizjoterapeutycznych, czy wsparcie psychologa.

- W 2022 roku Pomorska Federacja Sportu przeznaczyła na program wsparcia 200 tysięcy złotych – dodaje Paweł Kajetanek.

Ta kwota objęła 25 zawodników.

Kolejną formą wsparcia w ramach Pomorskiej Kadry Młodzieżowej są stypendia, dla najbardziej utytułowanych zawodników z naszego województwa. Stypendia kierowane są do grona 18 zawodników, którzy nie zostali objęci programem stypendialnym Samorządu Województwa Pomorskiego. Okręgowe związki sportowe składają wnioski do Pomorskiej Federacji Sportu, potem komisja ocenia te wnioski, a stypendia otrzymują osoby, które mogą się pochwalić największymi sukcesami sportowymi.

Paweł Kajetanek wskazuje kilkoro spośród osób zasługujących na szczególną uwagę. To zawodniczka MRKS Gdańsk, tenisistka stołowa, 4-krotna medalista mistrzostw Europy juniorów Wiktoria Wróbel, Jakub Szymański - brązowy medalista mistrzostw świata juniorów w biegu na 110 m przez płotki z SKLA Sopot, czy Aleksandra Formella - brązowa medalistka młodzieżowych mistrzostw Europy w sztafecie 4 razy 400 metrów, także z SKLA Sopot. Bardzo niewiele zabrakło jej do zakwalifikowania się do mistrzostw Europy seniorów.

Warto podkreślić, że wiele osób objętych programem, mimo młodego wieku, może już pochwalić się sukcesami w kategoriach seniorskich. Takimi przykładami są choćby Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch z AZS AWFiS Gdańsk, żeglarze, którzy na swoim koncie mają m.in. złoty medal Mistrzostw Europy.

Dzięki temu programowi mogłam opłacić obóz sportowy, wyjazd na zawody, sprzęt sportowy, który teraz jest bardzo drogi, ale także fizjoterapeutów. Myślę, że ciężko byłoby mi osiągnąć to, co udało się w mijającym roku, bez programowego wsparcia

Aleksandra Formella / biegaczka z Sopotu

Jak program będzie funkcjonował w 2023 roku?

- To wszystko zależy od wysokości środków, jakie uda nam się pozyskać na ten cel – mówi Paweł Kajetanek. W mijającym roku przeznaczaliśmy kwoty 10 tysięcy złotych dla młodzieżowca i 5 tys. zł dla juniora. Jeśli uda nam się pozyskać więcej środków, to pewnie powiększy się liczba osób korzystających z tego wsparcia - dodaje.

Warto wspomnieć także o wsparciu trenerów, bo część tego budżetu jest przeznaczona na gratyfikacje dla szkoleniowców za wyniki osiągnięte na młodzieżowych mistrzostwach Polski.

- Dla mnie to ogromne wsparcie – mówi Aleksandra Formella, znakomita młoda biegaczka z Sopotu. - Dzięki temu programowi mogłam opłacić obóz sportowy, wyjazd na zawody, sprzęt sportowy, który teraz jest bardzo drogi, ale także fizjoterapeutów. Myślę, że ciężko byłoby mi osiągnąć to, co udało się w mijającym roku, bez programowego wsparcia – dodaje biegaczka.

Urząd Marszałkowski w Gdańsku


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama