Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Profesjonalne Miasteczko Rowerowe powstanie [nl] w Starogardzie Gdańskim w 2023 roku

Profesjonalne Miasteczko Rowerowe powstanie w Starogardzie Gdańskim przy Szkole Podstawowej nr 3. Miasto otrzymało na ten cel ponad 450 tys. zł z Funduszu Spójności. Projekt przewiduje także wyznaczenie trzech nowych przejść dla pieszych: dwóch na ul. ks. Kalinowskiego i jednego na ul. Świętojańskiej.
nauka jazdy rowerem

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

– Wokół projektu budowy miasteczka rowerowego – zwycięskiego projektu 7. edycji Budżetu Obywatelskiego 2022 roku, toczyło się wiele dyskusji – zauważa Janusz Stankowiak, prezydent Starogardu Gdańskiego. – Opinie na temat odłożenia inwestycji w czasie, w związku z pojawieniem się możliwości uzyskania dofinansowania z Funduszu Spójności, były różne, nie zawsze pozytywne.

PRZECZYTAJ TEŻ: W Stegnie powstało miasteczko ruchu drogowego

Gdy pojawiła się szansa na dodatkowe pieniądze z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, władze miasta wstrzymały realizację projektu z Budżetu Obywatelskiego. Wykorzystały przeznaczone na ten cel środki jako wkład własny i złożyły wniosek o dofinansowanie tej inwestycji w poszerzonym zakresie. Wniosek został pozytywnie oceniony, a miasto otrzymało wsparcie w kwocie 457 tys. zł.

Profesjonalne Miasteczko Rowerowe powstanie w Starogardzie Gdańskim

Jakość, komfort i bezpieczeństwo – tym ma się wyróżniać starogardzkie miasteczko. Będzie wyposażone w zminiaturyzowane jezdnie o nawierzchni bitumicznej ze:

 • skrzyżowaniami równorzędnymi,
 • skrzyżowaniem z drogą podporządkowaną,
 • skrzyżowaniem z pierwszeństwem łamanym,
 • skrzyżowaniem z ruchem okrężnym
 • oraz skrzyżowaniem z sygnalizacją świetlną.

– Powstaną odcinki dla ruchu jednokierunkowego i miniprzejazd kolejowy – wymienia Tadeusz Błędzki, wiceprezydent Starogardu Gdańskiego ds. techniczno-inwestycyjnych. – Przy jezdniach wybudowane zostaną chodniki, przejścia dla pieszych, w tym z sygnalizacją świetlną, oraz przejścia wyniesione. Teren miasteczka zostanie oświetlony lampami parkowymi z oprawami LED, z regulacją mocy i możliwością ograniczenia świecenia w godzinach nocnych.

Miasteczko rowerowe powstanie w 2023 roku

Miasteczko monitorować będą dwie obrotowe kamery. Ozdobią je drzewa, krzewy i trawniki oraz elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci, tablica z regulaminem i stojaki na rowery. Na obszarze przeznaczonym do nauki jazdy na rowerze pojawią się znaki drogowe pionowe i poziome wszystkich grup:

 • ostrzegawcze,
 • zakazu,
 • nakazu,
 • informacyjne
 • i uzupełniające.

PRZECZYTAJ TEŻ: Starogardzka policja ma nowy ambulans pogotowia ruchu drogowego

Jako niezbędny element wyposażenia, w miasteczku pojawi się także stacja napraw rowerów.

– W miasteczku rowerowym można będzie nie tylko doskonalić jazdę na rowerze, ale również przeprowadzić egzamin praktyczny na kartę rowerową dla dzieci ze starogardzkich szkół podstawowych – wyjaśnia Tadeusz Błędzki.

Profesjonalne Miasteczko Rowerowe w Starogardzie Gdańskim. Co jeszcze powstanie w ramach tej inwestycji?

Szkoła Podstawowa nr 3 w Starogardzie Gdańskim w ramach tej inwestycji doposażona zostanie także w narzędzia edukacyjne z zakresu ruchu drogowego. Będą to:

 • symulator roweru z wymiennym modułem UTO,
 • dwie hulajnogi elektryczne,
 • trenażer reakcji czasu,
 • symulator zderzenia
 • oraz symulator przejścia dla pieszych.

Przyznane dofinansowanie również pozwoli miastu na wyznaczenie dodatkowych trzech przejść dla pieszych wraz z oznakowaniem:

 • dwóch na ul. ks. Kalinowskiego
 • i jednego na ul. Świętojańskiej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Feralne skrzyżowanie w Chojnicach. Będzie ponowna analiza ruchu

– Wyznaczenie tych przejść w znacznym stopniu poprawi bezpieczeństwo pieszych, w szczególności dzieci uczęszczających do PSP nr 6 i przedszkola – podkreśla wiceprezydent Starogardu Gdańskiego. – W latach 2019-2021 zanotowano w tym rejonie 48 wypadków i aż 23 kolizje z udziałem pieszych. Poza tym funkcjonuje tu dość gęsta zabudowa jednorodzinna, która systematycznie się rozrasta, co skutkuje coraz większym natężeniem ruchu. Dlatego nie ukrywam, że bardzo nas cieszy, że udało się uzyskać dofinansowanie dla tej inwestycji.

Kiedy w Starogardzie Gdańskim powstanie Profesjonalne Miasteczko Rowerowe?

Wykonanie zadania planowane jest na rok 2023. W najbliższym czasie miasto ogłosi przetarg. Zadaniami wykonawcy będą nie tylko wybudowanie miasteczka i przejść dla pieszych, ale również ich zaprojektowanie oraz uzyskanie wymaganych zgód.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka