Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W styczniu podwyższyli, w lutym obniżyli. Cenowa karuzela w PKP Intercity

W styczniu PKP Intercity poinformowało, iż m.in. ze względów na rosnące koszty działalności musi podwyższyć ceny biletów, a już na początku lutego pojawia się nowa informacja o... obniżce cen biletów do poprzedniego stanu. Szkoda, że wejdzie ona w życie po feriach...
W styczniu podwyższyli, w lutym obniżyli. Cenowa karuzela w PKP Intercity

Autor: Intercity | materiał prasowy

PKP Intercity informuje, iż obniża ceny biletów - TLK i IC średnio o około 11 proc., a EIC i EIP o około 15 proc. Tym samym ceny wrócą do poprzedniego poziomu sprzed styczniowej... podwyżki. Zła wiadomość jest jednak taka, że nowy cennik zacznie obowiązywać 1 marca, a więc kilka dni po zakończeniu zimowych ferii w Polsce.

Skąd nagła zmiana cen?

- Wprowadzenie niższych cen jest możliwe w związku z dodatkowymi działaniami optymalizacyjnymi oraz dzięki zwiększeniu rekompensaty dla PKP Intercity na 2023 rok w ramach umowy na świadczenia usług publicznych między przewoźnikiem a Ministerstwem Infrastruktury. Zwiększona rekompensata ma częściowo złagodzić znaczący wzrost kosztów prowadzenia działalności przez PKP Intercity, wynikający z bardzo dużego wzrostu cen energii elektrycznej spowodowanego przede wszystkim rosyjską agresją na Ukrainę oraz tzw. putinflacją – informują w PKP Intercity i wyliczają, że w 2019 roku koszt zakupu energii elektrycznej wynosił ok. 500 mln zł brutto, a koszt prognozowany ten rok ma być nawet trzykrotnie wyższy i wynieść ok 1,5 mld zł brutto.

Od 1 marca obniżone zostaną również ceny biletów jednorazowych oraz odcinkowych, a także Karty Intercity uprawniające do nielimitowanych podróży pociągami w dowolnych relacjach. Niższa będzie także opłata za przewóz rowerów, psa oraz bagażu. Uwaga. Osoby, które już kupiły bilety po "starych" cenach (obowiązujących od 11 stycznia) mają możliwość zwrotu środków proporcjonalnie do liczby dni niewykorzystanych.

W 2022 roku z usług PKP Intercity skorzystało według pierwszych danych rekordowe  blisko 59  mln osób. W spółce zapewniają, że atrakcyjność oferty nadal będzie systematycznie rosła i to wraz z kolejnymi etapami inwestycji w nowoczesny tabor. Do 2030 roku Intercity przewiduje inwestycje w tabor i przyjazne środowisku stacje postojowe na poziomie 27 mld zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama