Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Szczątki z kościoła św. Józefa w Gdańsku nie należały do ofiar spalenia świątyni w 1945 roku

Pod koniec II wojny światowej, w marcu 1945 roku w kościele św. Józefa w Gdańsku żołnierze Armii Czerwonej podłożyli ogień. W świątyni zginęło wówczas około 100 uwięzionych gdańszczan. Tę zbrodnię przypomniano podczas konferencji historycznej „Spalenie Gdańszczan w kościele św. Józefa w marcu 1945 roku przez żołnierzy Armii Czerwonej. Szersza perspektywa faktów historycznych”, która odbyła się w czwartek, 9 lutego w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku. Zaprezentowano również wstępne efekty prac ekshumacyjnych, które były prowadzone w krypcie kościoła pod koniec 2022 roku.
szczątki w kościele św. Józefa w Gdańsku

Autor: IPN Gdańsk

Spalenie gdańszczan w kościele św. Józefa w 1945 roku. Konferencja w Gdańsku

Podczas konferencji „Spalenie Gdańszczan w kościele św. Józefa w marcu 1945 roku przez żołnierzy Armii Czerwonej. Szersza perspektywa faktów historycznych” dr Tomasz Rembalski z Uniwersytetu Gdańskiego mówił o strukturze wyznaniowej i narodowościowej na Pomorzu Gdańskim do momentu wybuchu II wojny światowej. O zachowaniach żołnierzy Armii Czerwonej wobec ludności Pomorza Gdańskiego w 1945 roku opowiedział natomiast dr Tomasz Gliniecki z Muzeum Stutthof w Sztutowie. Zbrodnię w kościele św. Józefa z marca 1945 roku przybliżył zaś Krzysztof Filip z IPN w Gdańsku, który przedstawił fakty oraz wspomnienia o tamtym wydarzeniu. A zachowały się chociażby te spisane po niemiecku przez księdza Georga Kleina, wikariusza kościoła św. Józefa.

PRZECZYTAJ TEŻ: Rusza śledztwo IPN w sprawie „krwawej soboty” w Kwidzynie

Oto ich fragment:

Przestraszone kobiety, dzieci, starcy schronili się w świątyni i na plebanii. Nadjechał pojazd załadowany beczkami. Jedną wtoczono do kościoła, a drugą na plebanię. Stłoczeni w środku ludzie poczuli zapach benzyny. Widzieliśmy z plebanii, jak w świątyni buchnęły płomienie i słyszeliśmy krzyki i płacz znajdujących się wewnątrz ludzi (źródło: IPN Gdańsk).

Do kogo należały szczątki z kościoła św. Józefa w Gdańsku?

Podczas konferencji zaprezentowano też wstępne efekty prac ekshumacyjnych, które były prowadzone w krypcie kościoła św. Józefa pod koniec 2022 roku w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Gdańsku. Poinformowano. m.in., że, „w wyniku ustaleń stwierdzono, że szczątki ludzkie w tym miejscu nie są szczątkami ofiar spalenia świątyni w marcu 1945 roku, lecz pochodzą z okresu wcześniejszego”.

Po przemówieniach prelegentów przedstawiciele Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku przeprowadzili warsztaty edukacyjne z uczestnikami konferencji.

PRZECZYTAJ TEŻ: Komuniści i duchowieństwo na wystawie IPN w Gdańsku

Organizatorami wydarzenia byli: Pomorski Kurator Oświaty, Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, Muzeum II Wojny Światowej oraz Oddział IPN w Gdańsku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka