Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Pożar kamienicy w Sopocie. Można wpłacać pieniądze na rzecz poszkodowanych

Pożar budynku mieszkalnego przy ul. Andersa w Sopocie trwał całą noc i miał niezwykle dramatyczny przebieg. Strażacy w nocy z piątku na sobotę, 17/18 lutego musieli walczyć nie tylko z ogniem, ale też z wichurą, która utrudniała im gaszenie ognia. Spłonęła całkowicie część budynku. Na szczęście, nikomu nic się nie stało.
spalona kamienica przy ul. Andersa w Sopocie

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Aktualizacja | 20.02.2022 r.

godz. 13:10

Urząd Miasta Sopotu uruchomił numer konta, na które można dokonywać wpłat, by pomóc osobom, które ucierpiały w wyniku pożaru: 95 1020 1811 0000 0702 0373 5347.

Miasto zapewnia też inne wsparcie poszkodowanym:

  • Punkt Interwencji Kryzysowej MOPS Sopot, al. Niepodległości 876, przyjmuje od 8.00 do 19.00.,
  • specjalny całodobowy numer telefonu wsparcie socjalne MOPS – tel.: 515 915 982,
  • Straż Miejska w Sopocie – tel.: 986 oraz 58 521 38 50,
  • całodobowy magazyn odzieży w Domu Studenckim nr 8 przy ulicy 1 Maja 12.

Aktualizacja

godz. 13:55

Tak teraz wygląda spalona kamienica w Sopocie. Na miejscu był nasz fotoreporter Karol Makurat. Zobaczcie zdjęcia!

Olbrzymi pożar kamienicy w Sopocie! Akcję strażaków utrudniał orkan Otto

To był niezwykle dramatyczny pożar. W nocy z piątku na sobotę, 17 na 18 lutego w wielorodzinnym budynku przy ul Andersa 30 w Sopocie tuż przed północą wybuchł ogień. Udało się go ugasić dopiero o 7. rano następnego dnia. W akcji ratowniczej brało udział 62 strażaków.

Na szczęście, w pożarze nikt nie zginął. St. kpt. Janusz Gawlak, oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Sopocie relacjonuje nam, że w akcji ratowniczej tym razem bardzo przeszkadzała pogoda. Silny wiatr szybko rozprzestrzeniał ten pożar. I kiedy strażacy dojechali na miejsce, to ostatnia, piąta kondygnacja budynku wraz z poddaszem, płonęła już w całości.

Kondygnacje poniższe były murowane, ale ta najwyższa miała drewnianą konstrukcję. Wiatr rozwiewał jej żarzące się elementy, które strażacy nazywają ogniami lotnymi, na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt metrów. Strażacy musieli, poza gaszeniem, pilnować także, aby ogień nie przeniósł się na inne pobliskie budynki.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pożar kamienicy w Słupsku! Dwie osoby trafiły do szpitala

Jak mówi st. kpt. Gawlak, z budynku, w którym znajduje się 21 mieszkań, strażacy ewakuowali 16 osób. Większość z nich samodzielnie wyszła przed ich przyjazdem. Na szczęście, nie było osób poszkodowanych.

Na razie nie jest znana przyczyna pożaru.

– Nawet nie podejmowaliśmy próby jej ustalania, bo ostatnia kondygnacja tego budynku uległa całkowitemu spaleniu. Dlatego muszą być powołani biegli, którzy podejmą się ustalenia przyczyny – dodaje oficer prasowy sopockich strażaków.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nocny Pożar w Letnicy. Spłonęło poddasze domu

O pożarze poinformował też w mediach społecznościowych prezydent Sopotu Jacek Karnowski, który napisał:

– Wczoraj w nocy straszny pożar na ulicy Andersa. Bardzo trudna, mi.n. z powodu silnego wiatru, akcja 19 zastępów strażaków trwała do 7.00. Ewakuowano 20 osób. Część jest w obiektach wynajętych przez miasto. Najprawdopodobniej nikt nie doznał uszczerbku na zdrowiu. Udzielimy jako miasto wszystkim niezbędnej pomocy. Wielkie podziękowania za ofiarną pracę strażakom i wszystkim służbom.

Ogromny pożar kamienicy w Sopocie! Zwołano sztab kryzysowy

W sobotni poranek, 18 lutego prezydent Karnowski zwołał sztab kryzysowy w sprawie pożaru przy ul. Andersa. Izabela Heidrich, rzeczniczka sopockiego magistratu poinformowała nas, że trwa porządkowanie po pożarze i nikt nie może wejść do budynku. Ale wszyscy mieszkańcy mają dach nad głową. Część z nich została ulokowana w pensjonacie Irena, część wybrała pobyt u rodziny i znajomych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Tragiczny pożar w gdańskim Brzeźnie. Nie żyje kobieta

– Od poniedziałku ruszy zbiórka rzeczy dla osób poszkodowanych w pożarze. Tylko najpierw ustalimy rzeczywiste potrzeby. Poza tym, od poniedziałku będzie działał punkt interwencji kryzysowej przy ul. Kolejowej – tłumaczy Izabela Heidrich. – Na razie, od sobotniego poranka otwarty jest punkt z doraźną pomocą psychologiczną przy Alei Niepodległości 876. Uruchomiono nr telefonu tego punktu doraźnego. To: 609 680 115. Punkt będzie czynny w sobotę 18 lutego do godz. 20.

Podajemy też telefon do MOPS, który będzie udzielał pomocy poszkodowanym: 515 915 982.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama