Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Na dwa miesiące przed maturą, nowa lista pytań [nl] z polskiego

Minister edukacji wprowadza kolejne istotne zmiany dotyczące matur. – Lista jawnych pytań na egzamin ustny z języka polskiego została skrócona i będzie się składać ze 110 zagadnień, zamiast 270 zagadnień – ogłosił Przemysław Czarnek. Publikujemy nową listę pytań.
matura 2022

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Jeszcze pod koniec ubiegłego roku urzędnicy ministerstwa edukacji twierdzili, że na ewentualne zmiany w najbliższych egzaminach maturalnych – czego domagali się poloniści – nie ma czasu. W lutym Przemysław Czarnek stwierdził natomiast:

– Mamy komunikat dla tegorocznych maturzystów: wymagania na egzaminie ustnym będą nieco łagodniejsze,

ale przedstawienie konkretnych zmian zapowiedział na później.

PRZECZYTAJ TEŻ: CKE opublikowała terminy matur i egzaminów ósmoklasisty w 2023 r.

Jak tłumaczył – to decyzja spowodowana tym, że obecny rocznik maturzystów także zmaga się z efektami zdalnego nauczania.

Teraz – na dwa miesiące przed maturą – minister poinformował o zmianach w zasadach egzaminowania z języka polskiego.

Matura 2023. Co się zmienia?

Przede wszystkim: liczba pytań jawnych na egzaminie z języka polskiego zostaje skrócona z 227 do 110 zagadnień. Została ona już opublikowana na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Zmiany będą dotyczyły także przyszłorocznych egzaminów, ale, na razie, znana jest tylko lista zagadnień na tegoroczną maturę.

PRZECZYTAJ TEŻ: Poloniści apelują do CKE o zmiany w maturze 2023. Pod petycją zebrali już ponad 3 tysiące podpisów

Informacje na temat liczby pytań na egzaminie maturalnym z polskiego pojawiły się także w rozporządzeniu opublikowanym w Dzienniku Ustaw.

„W roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 liczba jawnych zadań egzaminacyjnych w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego ogłaszanych w komunikacie […] wynosi nie więcej niż 120” – czytamy.

>>> SPRAWDŹ NOWĄ LISTĘ ZAGADNIEŃ NA MATURĘ USTNĄ 2023 Z JĘZYKA POLSKIEGO <<< 

W roku 2023 i 2024 ograniczona zostanie także liczba jawnych zadań egzaminacyjnych w części ustnej egzaminu maturalnego z języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego – tym razem do 50.

Przypomnijmy – maturę w maju 2023 roku będzie zdawał pierwszy rocznik absolwentów czteroletnich liceów, po likwidacji gimnazjów. Już podczas wprowadzania reformy edukacji zapowiadano, że matury dla tych absolwentów będą trudniejsze, a materiał do opanowania – obszerniejszy. Jednak, z powodu pandemii, zasady prowadzenia matur i wymagania egzaminacyjne zostały zmniejszone o ok. 20-25 procent ze wszystkich przedmiotów, także z języka polskiego. Do tego egzaminy z polskiego ograniczono do pisemnych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nowe przedmioty, nowa matura, stare problemy

I choć Przemysław Czarnek twierdził, że obecni maturzyści są dostatecznie dobrze przygotowani do trudniejszych egzaminów niż ich starsi koledzy, to poloniści alarmowali, że egzamin nadal jest zbyt trudny, a powrót do egzaminów ustnych – zbyt pospieszny.

Matura 2023. Nowe zasady egzaminu ustnego

Ostatnią decyzją minister zmniejszył więc wymagania, ale egzamin ustny pozostaje, choć na nieco innych zasadach niż przed pandemią. Oprócz niejawnych pytań z zakresu literatury, kultury i języka, pojawią się także pytania jawne, z którymi uczeń powinien zapoznać się przed egzaminem – to ich lista została właśnie skrócona z 227 do 110.

Matura 2023. Harmonogram egzaminów

Harmonogram egzaminów maturalnych 2023:

  • 4 maja – czwartek, język polski (poziom podstawowy) – godz. 9.00,
  • 5 maja – piątek, język angielski (poziom podstawowy) – godz. 9.00, godz. 14.00 poziom podstawowy – język: francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski,
  • 8 maja – poniedziałek, matematyka (poziom podstawowy) – godz. 9.00.

W dniach 10-23 maja przewidziano część ustną egzaminu maturalnego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka