Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Polska w NATO. Mija właśnie 24. rocznica naszego wstąpienia do sojuszu

24 lata temu, 12 marca 1999 roku Polska oficjalnie została członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji w Gdyni przed pomnikiem Polski Morskiej odbyły się uroczystości upamiętniające tę rocznicę.
24. rocznica wstąpienia Polski do NATO, uroczystości w Gdyni

Autor: Mateusz Dietrich | Facebook | Gdynia

24. rocznica wstąpienia polski do NATO

Po wielu latach starań dyplomatycznych oraz wielu reformach w sferze obronności 12 marca 1999 roku Polska wstąpiła do NATO (North Atlantic Treaty Organization), czyli międzynarodowego układu wojskowego, który powstał po II wojnie światowej. W 1949 roku w Waszyngtonie Traktat Północnoatlantycki podpisali przedstawiciele 12 państw.

Obecnie w skład NATO wchodzi 29 państw, w tym właśnie Polska. Traktat jest szczególnie ważny w obecnym czasie wojennych działań Rosji, gdyż gwarantuje równe bezpieczeństwo wszystkim członkom sojuszu. Mówi o tym zapisana w art. 5 traktatu klauzula wzajemnej obrony, zgodnie z którą atak chociażby na jednego sojusznika NATO oznacza atak na wszystkich członków NATO.

24. rocznica wstąpienia polski do NATO. Uroczystości w Gdyni

O rocznicy tego wydarzenia co roku pamiętają w Gdyni. Tradycyjnie uroczystości, w których wzięli udział, m.in., samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej oraz mieszkańcy, odbyły się przy pomniku Polski Morskiej na skwerze Kościuszki. Po odegraniu hymnów Polski i NATO na maszt wciągnięto flagi Polski i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Nie zabrakło również okolicznościowych przemówień, a także defilady. Całe wydarzenie uświetniła wojskowa asysta honorowa.

– Obchodzimy dzisiaj 24. rocznicę przystąpienia Polski do NATO. Ten, z pozoru zwyczajny jubileusz, już drugi rok z rzędu w obliczu wojny w Ukrainie nabiera szczególnego znaczenia. Wcześniej wiedzieliśmy dość ogólnie, że pakt północnoatlantycki jest dla nas gwarancją bezpieczeństwa, ale dziś już dokładnie znamy treść artykułu 5. i wiemy, że atak na jednego z członków NATO jest równoznaczny z atakiem na wszystkich członków i prawem do wspólnej samoobrony – powiedziała przy pomniku Polski Morskiej Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.


– Cieszy także perspektywa powiększenia NATO o kolejne kraje członkowskie. Nasi północni sąsiedzi: Szwecja i Finlandia, które przez dziesięciolecia pozostawały neutralne, po rosyjskiej napaści na Ukrainę zdecydowały się ubiegać o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim. Polska jako jeden z pierwszych krajów wyraziła zgodę na rozszerzenie organizacji, i to właśnie w Gdyni na pokładzie ORP Kościuszko prezydent podpisał ustawy w sprawie ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. NATO, które od 24 lat jest dla Polski fundamentem bezpieczeństwa – dodała Joanna Zielińska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka