Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Więcej miejsc i więcej możliwości składania dokumentów do szkół ponadpodstawowych w Gdańsku

W Gdańsku, po ubiegłorocznych doświadczeniach, utworzono w szkołach ponadpodstawowych 500 miejsc więcej niż w rok temu. Do tego każdy ósmoklasista będzie mógł składać podania do nieograniczonej liczby szkół. – Chcemy w ten sposób zmniejszyć liczbę kandydatów, którzy o miejsce w szkole ponadpodstawowej będą musieli ubiegać się w rekrutacji uzupełniającej – przyznają urzędnicy.
szkoła, uczniowie

Autor: Pixabay | Zdjęcie ilustracyjne

Rekrutacja do szkół średnich. Kiedy złożyć dokumenty?

  • Od 15 maja do 20 czerwca – w tym czasie ósmoklasiści będą składali dokumenty do wybranych przez siebie szkół średnich.

To termin obowiązujący w całym województwie, ustaliła go Pomorska Kurator Oświaty. W Gdańsku podania do szkół składane będą przez elektroniczny system naboru.

  • Listy kandydatów zakwalifikowanych do danej szkoły zostaną podane do wiadomości uczniów 19 lipca.
  • Potwierdzenie woli przyjęcia do danej szkoły będzie można składać w terminie od 20 do 26 lipca do godz. 15.
  • Lista przyjętych do szkoły kandydatów ukaże się 27 lipca.

W tym roku do gdańskich szkół przyjętych zostanie o 500 uczniów więcej niż podczas poprzedniej rekrutacji. Zwiększenie liczby miejsc to efekt ubiegłorocznego zamieszania, gdy z powodu kumulacji roczników wielu uczniów miało problemy z dostaniem się nie tylko do wybranej, ale i jakiejkolwiek szkoły.

Przypomnijmy, że już na rok szkolny 2022/23 Gdańsk przygotował niemal 1000 miejsc więcej w szkołach podstawowych. Z kolei w tym roku gdańskie szkoły podstawowe opuści 6400 ósmoklasistów. Miejscy urzędnicy spodziewają się, że zainteresowanych nauką w szkołach średnich w Gdańsku będzie około 7 tysięcy uczniów.


– Podobnie jak w roku ubiegłym, rekrutujemy aż półtora rocznika ósmoklasistów – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – To nie lada wyzwanie techniczne, organizacyjne, infrastrukturalne, ale przede wszystkim związane z obsadą szkół, czyli z brakiem nauczycieli na rynku pracy. Obecnie jesteśmy w stanie przygotować 6200 miejsc, przy założeniu, że w klasach będzie po 31 dzieci. Będziemy jednak stale analizować sytuację i, gdzie będzie to konieczne, zwiększać dostępność, tak aby wszyscy chętni uczniowie znaleźli miejsce w gdańskich szkołach.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Gdańsku. Dokumenty do wielu placówek

Podczas tegorocznej rekrutacji absolwenci szkół podstawowych będą mogli składać podania o przyjęcie do nieograniczonej liczby szkół. Pozwoli to ograniczyć liczbę kandydatów, którzy o miejsce w szkole ponadpodstawowej będą musieli ubiegać się w rekrutacji uzupełniającej.

– Dajemy dużą możliwość wyboru pomiędzy szkołami ogólnokształcącymi, technicznymi i branżowymi, prowadzonymi przez samorząd. Mamy też dużo szkół niesamorządowych. Wykorzystajmy w sposób rozsądny tę możliwość wyboru więcej niż pięciu szkół – mówi Grzegorz Kryger, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego gdańskiego magistratu.


Gdański Tydzień Zawodowca od 27 marca

Z ofertą szkół samorządowych zawodowych i ogólnokształcących dostępnych na terenie Gdańska będzie można zapoznać się od poniedziałku, 27 marca. Podczas Gdańskiego Tygodnia Zawodowca będzie można wziąć udział w dniach otwartych w szkołach zawodowych, warsztatach przygotowanych przez Gdańskie Centrum Talentów, które podpowie, m.in., jaką szkołę średnią wybrać, a cały tydzień zakończony zostanie 1 kwietnia Gdańskimi Targami Szkół Ponadpodstawowych w AmberExpo od godz. 10.

– Celem targów jest zapoznanie młodzieży z ofertą gdańskich szkół ponadpodstawowych i wsparcie w dokonaniu wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Swoją ofertę zaprezentuje 15 szkół zawodowych: techników i branżowych szkół I stopnia, oraz 19 szkół ogólnokształcących. Ponadto w specjalnej strefie będzie można porozmawiać z doradcami zawodowymi i mentorami.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama