Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Gdynianin prof. Janusz Czerwiński doktorem honoris causa AWF w Warszawie

Podczas uroczystego posiedzenia Senatu w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie (28 marca 2023), mieszkaniec Gdyni prof. dr hab. Janusz Czerwiński otrzymał zaszczytny tytuł doktora honoris causa tej uczelni. W uroczystości uczestniczyli m.in. rektor AWFiS w Gdańsku, prof. dr hab. Paweł Cięszczyk, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Piotr Stepnowski, ale też Adam Korol, prezes Pomorskiej Federacji Sportu, mistrz olimpijski z IO w Pekinie.
Gdynianin prof. Janusz Czerwiński doktorem honoris causa AWF w Warszawie

Autor: Andrzej Kacprzak

Tytuł honoris causa jest nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. To najwyższe akademickie wyróżnienie i wielki sukces.

- Profesor Janusz Czerwiński to postać wyjątkowa. Jego wiedza, zasługi naukowe, osiągnięcia badawcze i wdrożeniowe oraz czyny odnotowane w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zasługują na najwyższe uznanie – podkreślił w swoim wystąpieniu prof. Bartosz Molik, rektor AWF w Warszawie. – Profesor jest człowiekiem o wyjątkowych cechach osobowości. Wszyscy, którzy mieli zaszczyt z nim współpracować, podkreślają niespotykaną życzliwość, otwartość, twórczy niepokój, pracowitość i odpowiedzialność.

Nadanie tytułu doktora honoris causa jest znakomitym ukoronowaniem działalności profesora Janusza Czerwińskiego, Honorowego Rektora Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku i stanowi dowód uznania dla jego zasług wobec nauki, kultury i sportu.


Laudację wygłosił prof. dr. hab. Henryk Sozański, który wskazał na równoległość dróg Janusza Czerwińskiego jako badacza i realizatora, wizjonera i twórcy. Zacytował też opinię recenzji prof. Jerzego Sadowskiego.

- Pasja poznawcza profesora zawsze podążała w parze z realizacją celów szkoleniowych. Logiczną tego konsekwencją była jego działalność naukowa, która koncentrowała się na wieloaspektowych uwarunkowaniach efektywności gry w piłkę ręczną – stwierdził w swojej recenzji prof. J. Sadowski.

Profesor Janusz Czerwiński to postać wyjątkowa. Jego wiedza, zasługi naukowe, osiągnięcia badawcze i wdrożeniowe oraz czyny odnotowane w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zasługują na najwyższe uznanie

prof. Bartosz Molik / rektor AWF w Warszawie

Po wręczenie dyplomu doktora honoris causa prof. dr.  hab. Januszowi Czerwińskiemu zaprezentował wykład pt. ,,Na drodze do optymalizacji treningu w grach zespołowych”.

- Myśl szkoleniowa bez udziału wiedzy i doświadczenia nie ma szans na sukces, czego doświadczyli na ostatnich mistrzostwach świata rozegranych w tym roku w Szwecji i w Polsce nasi reprezentanci – podkreślił prof. Janusz Czerwiński. – Dziś boiskowa rywalizacja musi mieć nie tylko walory sportowe – wspaniała technika, wręcz finezja w rozwiązywaniu sytuacji na boisku – ale musi również cechować się dynamiką i walecznością. Tego wymagają od zawodników zarówno widzowie, sponsorzy i telewizja.


Obecni na uroczystości rektorzy, działacze sportowi i cała społeczność akademicka złożyli nominatowi serdeczne gratulacje oraz wyrazy najwyższego uznania. Podkreślali zaangażowanie profesora w działalność dydaktyczną i społeczną, jak również w pracę na rzecz popularyzacji kultury fizycznej w Polsce.

- Piłka ręczna - spuentował prof. Janusz Czerwiński - pozostaje największą pasją i miłością mojego życia. To dzięki niej stawiałem sobie nowe cele i konsekwentnie je realizowałem.

Prof. Janusz Czerwiński to wybitna postać, niezwykle zasłużona dla polskiego sportu.

Były piłkarz ręczny, reprezentant Polski, trener reprezentacji Polski seniorów (1968-1976), reprezentacji Islandii seniorów (1976-1977) i reprezentacji Grecji seniorów (1984-1987), prezes Handball Polska (1988-1996, od 1996 prezes honorowy ZPRP), rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w (1981-1984 i 1996-2002), profesor zwyczajny.

Przypomnieć warto, że Janusz Czerwiński w latach 1967–1976 jako szkoleniowiec i selekcjoner polskiej kadry narodowej w piłce ręcznej mężczyzn, zdobył z drużyną brązowy medal olimpijski podczas igrzysk w Montrealu (1976).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama