Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Wyjątkowa Arka Przymierza już w Gdańsku. Jest zrobiona z bursztynu, złota i srebra

W piątek, 28 kwietnia w gdańskim Muzeum Bursztynu zaprezentowano wyjątkową Arkę Przymierza, odwzorowaną ze szczegółami z biblijnym opisem i wykonaną z bursztynu, złota, srebra i drewna akacjowego. Do połowy czerwca dzieło można oglądać bezpłatnie.
Wyjątkowa Arka Przymierza już w Gdańsku. Jest zrobiona z bursztynu, złota i srebra

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Przez kilka miesięcy troje artystów pod przewodnictwem bursztynnika Tomasza Ołdziejewskiego pracowało nad stworzeniem wyjątkowej Arki Przymierza. Unikatową pracę zaprezentowali oni premierowo w piątek, 28 kwietnia w Muzeum Bursztynu. Dzieło zgodne jest z opisem biblijnej Księgi Wyjścia, a do jego wykonania artyści wykorzystali jedynie drewno akacjowe, złoto, srebro i bursztyn. Co ważne, wykorzystany bursztyn otrzymał specjalny certyfikat autentyczności w laboratorium Amber Experts.


Tomasz Ołdziejewski to słynny bursztynnik, dwukrotny zdobywca Rekordu Guinnessa za bursztynowe repliki Titanica i latarni morskiej na Helu. To jeden z bohaterów programu Złoto Bałtyku emitowanego na kanale History Channel.

- Największym chyba wyzwaniem było wyrzeźbienie cherubów. W tej postaci wyrażają one symbolicznie pokorę. Jest też umieszczona jedna surowa bryłka bursztynu, symbolizująca niedoskonałość. Celowy zabieg, który ma podkreślić, że doskonały jest tylko Bóg. Ta praca powstała dzięki pracy Artura i Emilii. Bez nich nie powstałyby odniesienia do Pomorza, np. srebrnej blachy imitującej fale morskie, a sama arka nie zostałaby pokryta włoskim złotem - powiedział podczas prezentacji Tomasz Ołdziejewski.

Artur Szyngwelski to gdański projektant biżuterii. Jego wielką pasją jest kreowanie przedmiotów, zawierających bursztyn, w tym luksusowych noży, które znajdują się w wielu światowych kolekcjach prywatnych. Wykonał noże m.in. dla Angeliny Jolie. Natomiast Emilia Łuźniak to również projektantka biżuterii oraz jubilerka. Projektuje w technologii 3d oraz tworzy biżuterię metodą tradycyjną. Wykonała elementy ze srebra do Rolls Royce'a Phantom II Tomasza Ołdziejewskiego.

Wyjątkowe dzieło możne już bezpłatnie oglądać w holu Muzeum Bursztynu. Prezentowane będzie do 12 czerwca

- Gdańsk jest Światową Stolicą Bursztynu. To nie tylko miejsce, w którym każdego roku odbywają się targi pod marką Amberif, ale także miasto, w którym działa Muzeum Bursztynu, które w nowej siedzibie od 2021 roku odwiedziło blisko 300 tys. zwiedzających. Gdańsk jest miastem, które od ubiegłego roku szczyci się bursztynowym Rekordem Guinnessa i w którym prezentowane są współczesne i wyjątkowe dzieła bursztynników. Do ich grona dołączyła dziś bursztynowa Arka Przymierza – powiedział Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama