Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Matura z języka obcego. Większość wybrała język angielski

Po egzaminie dojrzałości z języka polskiego kolejny dzień zmagań tegorocznych maturzystów. Jednak w tym roku, to nie matematykę, a język obcy, jako drugi egzamin zdawali przystepujący do egzaminu dojrzałości. Dominuje język angielski. Pierwsze wrażenia? Nie było trudno - uważają maturzyści.
Matura z języka obcego. Większość wybrała język angielski

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Matura 2023. Język angielski wybierany najczęściej

Każdy maturzysta musi przystąpić to trzech obowiązkowych egzaminów na poziomie podstawowym. To: język polski, matematyka i język obcy. Podobnie, jak w latach minionych, chęć zdawania angielskiego na poziomie podstawowym zadeklarowało blisko 97 proc. absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. 

Egzamin pisemny z języka angielskiego na poziomie podstawowym rozpoczął się o godz. 9. Matura z pozostałych języków nowożytnych zacznie się o godz. 14.

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że test z języka angielskiego będzie podzielony na cztery części. W skład egzaminu wchodzi – rozumienie tekstu pisanego, rozumienie ze słuchu, znajomość środków językowych i samodzielna praca pisemna. Czas trwania egzaminu dojrzałości to 120 minut. Maksymalnie zdający może otrzymać 50 punktów. Stopień trudności na poziomie podstawowym jest oceniany na A2/B1.

Przypomnijmy, matura sprawdza znajomość czasów - Present Simple, Present Perfect, Present Continuous, Past Continuous, Past Simple Past Perfect i Future Simple. Trzeba także wykazać się znajomością czasowników nieregularnych i poprawnych konstrukcji zdań. 


Matura 2023 z angielskiego. Trudna czy łatwa?

Są już pierwsze komentarze po piątkowych egzaminach. 

- Nie słyszałem od naszych maturzystów komentarzy odnośnie zmiany kolejności zdawania egzaminu dojrzałości - mówi Rafał Deska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie. - W naszej szkole większość zdecydowała się na język angielski. Rozmawiałem z kilkorgiem uczniów po wyjściu z sali egzaminacyjnej. Byli zadowoleni. Mówili, że pytania były dość fajne, dało się na nie odpowiedzieć. Jednak jak faktycznie im poszło na egzaminie dowiemy się dopiero po ogłoszeniu wyników - dodaje Rafał Deska.

Także Jerzy Cisewski, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie, przyznaje, że "jego" maturzyści byli zadowoleni wychodząc po zakończeniu egzaminu.

- Dla tych, którzy chociaż trochę przyłożyli się do nauki tego języka, matura nie powinna była stanowić problemu - zauważa Jerzy Cisewski. - Jeżeli ktoś się nie uczył, to mógł mieć problem. Wszystko okaże się po ogłoszeniu wyników. Na razie dobre humory dopisują.

W cały kraj maturę z języka angielskiego, bez względu na wybraną formułę, napisało 260 tys. osób 

Emocje w związku z egzaminem dojrzałości towarzyszyły nie tylko samym maturzystom, ale i ich bliskim. Często to rodzice bardziej przeżywali niż sami piszący.

- Mój syn, Marcel powiedział, że dla niego to był łatwy egzamin - mówi mama maturzysty ze Starogardu Gdańskiego. - Syn wyjątkowo spokojnie podszedł do matury. Powiedział mi, że było bardzo prosto, mógł co najwyżej jeden niewielki błąd zrobić. Trochę się nad jednym zadaniem zastanawiał, ale ogólnie był zadowolony.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama