Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Co dalej? Studenci chcą rozmawiać o przyszłości

Młodzi chcą zmieniać świat i nie boją się podejmować trudnych tematów dotyczących przyszłości miast, społeczeństw oraz naszej planety. Dowodem na to jest Konferencja „Co dalej?”, która w ten weekend odbywa się w Europejskim Centrum Solidarności oraz na wydziałach gdańskich uczelni zrzeszonych w związku im. Fahrenheita. Podczas warsztatów, debat oraz wykładów podejmowane są zagadnienia z zakresu ochrony przyrody, kreowania przyjaznej przestrzeni miejskiej, etyki sztucznej inteligencji, ale także tematy owiane tabu, jak seksualność czy śmierć.
Co dalej? Studenci chcą rozmawiać o przyszłości

Autor: Karol Uliczny | Zawsze Pomorze

Organizacja konferencji jest zwieńczeniem rozstrzygniętej pod koniec ub. roku, pierwszej edycji konkursu „Mistrzowie współpracy Fahrenheita”, w której studentki i studenci trzech gdańskich uczelni rywalizowali na projekty z różnych dziedzin naukowych. Konferencja „Co dalej?”, przygotowana przez Studenckie Koło Naukowe Psychologii (GUMed), SKN Inspiar (UG) oraz KN Inżynierii Dźwięku i Obrazu (PG), znalazła się wśród zwycięskich projektów, dzięki czemu studenci dostali możliwość organizacji wydarzenia oraz zaproponowania jego agendy podejmującej zagadnienia naszej przyszłości widzianej z różnych perspektyw.

- Młodzi to nasza przyszłości, a przyszłość należy do nich. Tego rodzaju konferencje muszą być organizowane przez młodych ludzi, a my musimy wysłuchać ich głos oraz pozwolić zmieniać nasz świat – mówi prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektor Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. - Część wydarzenia organizowana jest na terenie ECS, a część warsztatów odbywa się na terenie uczelni. Dlatego myślę, że umożliwi to jak największej liczbie uczestników udział w tym niezwykle ciekawej konferencji.

- Czujemy dużą potrzebę, by ktoś nas wysłuchał – mówi Julia Terech, koordynatorka konferencji „Co dalej?” - Ludzie z pokolenia naszych rodziców, to osoby, które w naszym odbiorze, miały znacznie więcej do powiedzenia, gdy były w naszym wieku. Dlatego teraz mówimy: wysłuchajcie nas, powiedzcie co o tym myślicie i współpracujcie z nami nad rozwiązaniem trapiących nas problemów.

Program 2-dniowego wydarzenia wypełniono spotkaniami z naukowcami oraz specjalistami z licznych dziedzin, którzy razem ze studentami uczestniczą w debatach, warsztatach oraz wykładach. Konferencję w audytorium ECS rozpoczął wykład dra Dawida Weisbrodta z Uniwersytetu Gdańskiego na temat zagrożeń klimatycznych oraz debata na temat moralnych i etycznych aspektów rozwoju sztucznej inteligencji z udziałem m.in. wykładowców Politechniki Gdańskiej.


- Na pewno chcielibyśmy poruszyć kwestie zmian klimatycznych, tego jak wpływają na nasze środowisko, ale również na nasz stan psychiczny - mówi Julia Terec. – W trakcie całego weekendu porozmawiamy na temat relacji interpersonalnych, tego jak dynamicznie zmieniają się w dzisiejszych czasach, a także współczesnego obrazu rodziny – czy faktycznie widzimy ją, tak jak nasi rodzice, czy też jej definicja się poszerza. Będziemy mówić o problemie wyzwań technologicznych oraz w opiece zdrowotnej – o sztucznej inteligencji oraz o tym jak media społecznościowe kreują wizerunek reprezentantów opieki zdrowotnej.

Konferencja będzie też okazją do spotkań z ciekawymi osobistościami. W sobotę, w jednej z debat weźmie udział Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24. Tego samego dnia, tajniki biometrii rozjaśni podczas warsztatów dr inż. Arkadiusz Harasimiuk. W niedzielę o sztuce umierania opowiadać będzie m.in. Roksana Jędrzejewska-Wróbel, z Instytutu Dobrej Śmierci, natomiast rolę słowa umiejscowi we współczesnym świecie prof. dr hab. Izabela Morska z Uniwersytetu Gdańskiego. W sumie, konferencji weźmie udział kilkudziesięciu naukowców, dziennikarzy, coach’ów oraz aktywistów, praktyków i teoretyków, zajmujących się zagadnieniami relacji międzyludzkich, kreowania przyjaznej przestrzeni miejskiej, czy znaczenia życia i śmierci w obecnych czasach.

Projekt współfinasowany jest przez Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka