Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ósmoklasiści: Matematyka nie taka straszna

Proporcje, dodawanie pierwiastków, skala map. To, m.in., musieli umieć ósmoklasiści na egzaminie z matematyki. Na Pomorzu podeszły do niego ponad 34 tysiące uczniów ostatniej klasy podstawówki.
egzamin ósmoklasisty, matematyka, Malbork, 2023
Ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Malborku

Autor: Piotr Piesik | Zawsze Pomorze

Co było na egzaminie ósmoklasisty 2023 z matematyki?

– Egzamin był łatwy, choć niektóre zadania były trochę podchwytliwe – ocenia Helenka, gdańska ósmoklasistka. – Skończyłam po godzinie, bo jeszcze wszystko dokładnie sprawdzałam, ale chłopak z mojej klasy wyszedł już po 40 minutach.

Egzamin z przedmiotów matematycznych trwał 100 minut. Do rozwiązania było 19 zadań15 z nich to zadania zamknięte (gdzie trzeba zaznaczyć poprawną odpowiedź z kilku do wyboru). Za każde z takich zadań można było zdobyć jeden punkt. Wyżej punktowane są zadania otwarte. Uczniowie nie mogli mieć kalkulatorów, na stołach mogły znajdować się tylko linijka, długopis z czarnym tuszem i butelka wody.

PRZECZYTAJ TEŻ: Na polskim „Balladyna” i Adam Małysz

– Nie jestem bardzo dobra z matematyki, ale chyba poszło nieźle – ocenia ósmoklasistka Kinga. – Były skala map i proporcje, trzeba było obliczyć, np., pole prostopadłościanu.

– Było zadanie z prędkością pociągu oraz takie z cenami biletów do kina i do teatru – dodaje Helena. – Robiliśmy podobne na próbnych egzaminach. Na szczęście, niewiele było geometrii. Śmieszne było zadanie z 72 goframi.

PRZECZYTAJ TEŻ: Do szkół ponadpodstawowych znów idzie 1,5 rocznika. „Nikt nie wierzy, że dostanie się tam, gdzie najbardziej chce”

Egzamin ósmoklasisty 2023. Trzeciego dnia język obcy

Trzeci z obowiązkowych egzaminów w czwartek, 25 maja. Tym razem z języka obcego nowożytnego (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego).

Egzamin ósmoklasisty 2023. Czy można go nie zdać?

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy – każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie można go jednak nie zdać – bo nie ma minimalnego wyniku, jaki uczeń powinien uzyskać. Wynik ma natomiast znaczenie podczas rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej, bo połowa wszystkich punktów, jakie może zdobyć uczeń, to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia w trakcie roku szkolnego. 

Egzamin ósmoklasisty 2023. Kiedy wyniki?

Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 6 lipca.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama