Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zacznę kontrole jeszcze w maju - zapowiedział Rzecznik Praw Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka zapowiedział kontrole w szkołach, które zdaniem uczniów są najbardziej przyjazne i najbezpieczniejsze dla osób LGBT+. - Nie mam pojęcia, czemu mają służyć takie zapowiedzi poza wzbudzaniem niepewności - mówi Grzegorz Nocoń, dyrektor gdańskiego LO Collegium Gedanense. To ta placówka zajęła pierwsze miejsce w tegorocznym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBT+.
Zacznę kontrole jeszcze w maju - zapowiedział Rzecznik Praw Dziecka

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Wyniki tegorocznej, piątej już edycji Ranking Szkół Przyjaznych LGBT+ ogłoszono na początku maja. Wyróżniono w nim – głosami samych uczniów – 10 szkół z całej Polski. Na pierwszym miejscu znalazło się gdańskie Liceum Ogólnokształcące Collegium Gedanense, na kolejnych – szkoły z Warszawy.

Teraz Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zapowiedział, że jeszcze w maju szkoły te zostaną skontrolowane.

– Zacznę jeszcze w maju od pierwszych 10-20 w ramach kontroli – zapowiedział Mikołaj Pawlak podczas kongresu „Kościół – Edukacja – Wychowanie”, zorganizowanego przez ruch Europa Christi. Obecnemu na kongresie ministrowi edukacji wyjaśnił, że chce sprawdzić, „czym ta przyjazność się objawia”.
Kilka dni później w wywiadzie w „Gazety Polskiej Codziennie” RPD dodawał, że celem kontroli jest przeciwdziałanie popełnianiu przestępstw wobec dzieci, i że biuro RPD sprawdza rozmaite szkoły: katolickie, muzyczne, podstawowe i ponadpodstawowe. „Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że dyrektorzy czy też inne instytucje nie weryfikują swoich pracowników w rejestrze pedofilów. Musimy chronić dzieci przed przestępcami i taka weryfikacja jest jednym z ważnych narzędzi, z których należy korzystać” – powiedział Pawlak.

– Pan rzecznik być może nie zdaje sobie sprawy z tego, że szkoły są prawnie zobowiązane sprawdzania przed zatrudnieniem kogokolwiek pod kątem niekaralności, także w rejestrach pedofilów – przypomina Grzegorz Nocoń, dyrektor LO Collegium Gedanense. – Powiedziałbym nawet, że szkoły są pod tym względem najbezpieczniejszym dla uczniów miejscem. Albo rzecznik tego nie rozumie, albo nie zna przepisów.

Dyrekcja gdańskiej szkoły nie dostała na razie żadnych informacji o tym, że kontrola zlecona przez RPD miałaby się odbyć. – Znamy ten temat tylko z medialnych zapowiedzi pana rzecznika. Nie wiemy, czy i kiedy będzie, na czym będzie polegała, kto ją przeprowadzi, ani co będzie sprawdzał – mówi dyrektor. 

Dla nas to jest zastraszanie samych uczniów, uczennic, nauczycieli, nauczycielek oraz przede wszystkim dyrekcji, które wkładają ogromny trud w to, aby budować bezpieczną i otwartą atmosferę dla wszystkich – mówi Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace, koordynator Rankingu Szkół Przyjaznych LGBT+. W piątek o godzinie 10 opublikujemy tarczę prawną dla szkół, które mogą zostać objęte kontrolą.

To, co mówi Rzecznik Praw Dziecka, na pewno nie pomaga w uspokajaniu nastrojów w szkołach  przyznaje Grzegorz Nocoń. Wiem od wielu szkół, że bardzo ograniczają współpracę z zewnętrznymi środowiskami, taka ostrożność dotyka wszystkie dzieci, bez względu na ich orientację czy problemy.

Zapowiedź RPD wzbudziła wielkie emocje także w środowiskach opozycyjnych wobec zmian, dokonywanych w edukacji. 

 To kompromitacja urzędu, który powinien stać na straży dobra wszystkich dzieci!  ocenia prof. Marek Konopczyński z Wolnej Szkoły, skupiającej organizacje społeczne działające na rzecz oświaty.

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to inicjatywa, w której uczniowie oceniają, czy ich szkoła jest bezpieczna dla wszystkich - bez względu na płeć czy orientację. Ranking w pierwszych edycjach obejmował wyłącznie Warszawę, w tym roku, po raz trzeci, objął całą Polskę. Uznane za najbardziej przyjazną szkołę LO Collegium Gedanense w ubiegłym roku było na trzecim miejscu.

ZOBACZ Gdańska placówka wygrała w Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+

– Cieszymy się, że nasi uczniowie czują się bezpieczni – mówił podczas ogłaszania wyników rankingu Borys Severus, absolwent Collegium Gedanense, dziś student i pracownik tej szkoły. – Cieszymy się, że nasi uczniowie czują się szanowani. Cieszymy się, że nasi uczniowie czują się wysłuchani. Wiemy też, że nam, jako bardzo małej szkole jest łatwiej wprowadzać takie standardy indywidualizacji podejścia, niż placówkom, które są po prostu duże, gdzie tych dzieci jest dużo, a obłożenie jest większe. Mamy pewne pomysły, jak poprawić tę sytuację, jak dać młodym głos, jak powiedzieć im: to jest w porządku, kim jesteś, to jest super, że chcesz być sobą, masz prawo jeszcze nie wiedzieć do końca kim jesteś, poszukuj.

W pomorskiej pierwszej dziesiątce znalazło się aż sześć szkół z Gdańska, dwie z Gdyni i po jednej ze Słupska oraz z Rumi.

Jak powstaje Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+?

Co roku uczniowie i uczennice anonimowo wypełniają formularz dotyczący ich szkoły. Formularz zawiera 20 pytań. Dotycza one m.in. takich kwestii jak organizacja przez szkołę warsztatów antydyskryminacyjnych, „tęczowych piątków”, tego czy i w jaki sposób tematyka LGBTQ+ jest podejmowana przez nauczycieli i nauczycielki, w jaki sposób zwracaja się oni do osób transpłciowych, czy w szkole mają miejsce przejawy dyskryminacji i jak szkoła na nie reaguje, czy w takich przypadkach można się zwrócić do osoby dorosłej o pomoc. Ankieta jest dobrowolna. W tym roku wzięło w niej udział około 20 tysięcy uczniów i uczennic z całej Polski.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama