Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

"Zdolni z Pomorza" - podsumowano kolejną edycję programu

Za nami gala podsumowująca program edukacyjny pt. „Zdolni z Pomorza”, realizowany w roku szkolnym 2022/2023. Mimo zakończenia finansowania projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, marszałek Mieczysław Struk zapewnił, że "Zdolni z Pomorza" nie znikną z oferty edukacyjnej regionu. Od 2010 r. z działań w ramach programu skorzystało ok. 25 tys. utalentowanych uczniów.
"Zdolni z Pomorza" - podsumowano kolejną edycję programu

Autor: Karol Uliczny | Zawsze Pomorze

Uroczystość odbyła się 15 czerwca w Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Gala „Zdolnych z Pomorza” była zwieńczeniem edycji obejmującej bieżący rok szkolny, a także podsumowaniem przedsięwzięcia w jego dotychczasowym kształcie. Projekt wystartował w 2010 r. Początkowo działał jako „Pomorskie – dobry kurs na edukację”, następnie przekształcił się w program „Zdolni z Pomorza”, który podobnie jak poprzednik, działał ze wsparciem funduszy unijnych. W obecnej formie, zakończy swoje funkcjonowanie w tym roku. W czwartek przypominano, co legło u podstaw systemowego wsparcia szczególnie uzdolnionych młodych Pomorzan w zakresie matematyki, fizyki, informatyki, biologii, chemii i kompetencji społecznych.

- Rolą samorządu jest projektowanie takich działań, które docierają do każdego zakątka naszego województwa, także do tych uczennic oraz uczniów, którzy są szczególnie uzdolnieni – mówił Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. -  Walczyliśmy z tezą, która do dzisiaj zakotwiczona jest w naszej edukacji: że uczeń wybitnie uzdolniony jakoś sobie poradzi, a trzeba zająć się tymi średnimi i słabszymi. My zauważyliśmy, że drzemie w nich olbrzymi potencjał i że nie można pozostawić ich samym sobie. Dlatego zaplanowaliśmy takie działania, które były dedykowane uczniom wykazującym ponadprzeciętne umiejętności.

Przez 13 lat uczniowie korzystali z zajęć pozalekcyjnych, opieki merytorycznej szkół wyższych, spotkań akademickich czy konkursów. Uczestniczyli w warsztatach, wyjeżdżali na obozy naukowe, brali udział w wykładach z ekspertami z różnych dziedzin oraz spotykaniach z ciekawymi osobistościami – o czym przypominali partnerzy projektu, m.in. z Uniwersytetu Gdańskiego, Lokalnego Centrum Nauczania Kreatywnego w Malborku czy Pomorskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku. Od 2010 r., w programie wzięło udział ok. 25 tys. uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych, I-III gimnazjów, a od kilku lat także szkół ponadpodstawowych. O swoich doświadczeniach opowiadali jego beneficjanci, dziś już studenci.

- Dzięki projektowi mogłem przekonać się, że istnieje spora grupa młodych ludzi, która podobnie jak ja, lubi naukę, która siedzi po nocach z książkami, bo lubi, a nie dlatego, że ktoś jej każe. Dowiedziałem się również, że istnieje taka szkoła, III LO w Gdyni, w której są ludzie podobni do mnie oraz lepsi, z którymi można prowadzić zdrową rywalizację. Zapoznanie ludzi o podobnych zainteresowaniach jest jedną ze wspanialszych rzeczy jakie spotkały mnie w życiu – mówił Jakub Bronowski, student informatyki na Politechnice Gdańskiej.

Jak zapowiedziano, projekt będzie kontynuowany, ale już w innej formie, prawdopodobnie również ze wsparciem unijnym.

- Ten projekt, niezależnie od tego czy będziemy mogli wydawać środki europejskie, z całą pewnością będziemy kontynuować – mówił Mieczysław Struk, marszałek woj. pomorskiego. - Będziemy namawiać starostów, by wysupłali środki na ten cel, będziemy również namawiać do kooperacji z uczelniami wyższymi, również innymi podmiotami, parterami programu. Jest ku temu kilka powodów. Przede wszystkim lokalna gospodarka. Potrzebujemy znakomitych kadr, tego, żebyście zostawali tutaj, w naszym regionie, rozwijali się i kontynuowali swoje kariery – zwrócił się do młodych marszałek Struk.

- Największą wartością tego projektu jest konsolidacja szkół podstawowych, ponadpodstawowych, wcześniej także gimnazjów, nauczycieli z tych szkół oraz środowiska akademickiego, a co za tym idzie, otwarcie przestrzeni edukacyjnej w woj. pomorskim, w której młodzi uczniowie dostrzegają szansę rozwoju zgodnie ze swoimi talentami oraz pasjami. Ważna jest też możliwość udziału młodych ludzi we wszystkich formach wsparcia: Weekendów z nauką, Ligi Zadaniowej, opieki mentorskiej, naukowej, warsztatów. To ogrom działań, w których mogą brać udział nieodpłatnie – mówi Ewa Furche, dyrektor Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, koordynującego działania w ramach projektu.

Gala była również okazją do podsumowania Pomorskiej Ligi Zadaniowej „Zdolni z Pomorza” w roku szkolnym 2022/2023. Nagrodzono laureatów ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych rywalizujących w sześciu kategoriach: matematyka, fizyka, informatyka, biologia, chemia oraz przedmioty rozwijające kompetencje społeczne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama