Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023. Najlepiej na Pomorzu poszło uczniom z Sopotu

Uczniowie z Sopotu osiągnęli najlepsze wyniki podczas egzaminu ósmoklasisty 2023 spośród ósmoklasistów na Pomorzu. Pomorscy uczniowie uzyskali z egzaminu z j. polskiego lepszą średnią niż ogólnopolska, nieco gorzej natomiast wypadli z matematyki.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023. Najlepiej na Pomorzu poszło uczniom z Sopotu

Autor: Pixabay

To kolejny rok z dużym sukcesem sopockiej młodzieży podczas egzaminów zewnętrznych. Sopockie średnie ósmoklasistów znacznie odbiegają od wyników w województwie pomorskim i w kraju.  

ZOBACZ TEŻ: Ósmoklasistom w całym kraju w tym roku poszło nieco lepiej niż ich starszym kolegom

- Wyniki sopockich uczniów bardzo cieszą. Serdeczne im gratuluję efektów codziennej nauki - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. - Zawsze warto wspierać młodzież, ich zdolności, rozwijać umiejętności - to najlepsza inwestycja. Dlatego z budżetu gminy przeznaczamy w skali roku blisko 1,5 mln zł na dodatkowe lekcje, przede wszystkim z przedmiotów egzaminacyjnych czy na zajęcia wyrównawcze. Życzę wszystkim ósmoklasistom, żeby dostali się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej, co w tym roku może być trudniejsze, bowiem mamy kumulację roczników. W zeszłym roku szkolnym powstały w sopockich liceach trzy nowe klasy, w nadchodzącym je utrzymamy.

Dobra średnia ósmoklasistów z Pomorza

Zdecydowanie mocną stroną ósmoklasistów z Trójmiasta okazał się język angielski – sopoccy uczniowie osiągnęli na egzaminie z tego przedmiotu średnio 80 proc. punktów, z Gdańska - 77 proc., a ci z Gdyni - 76 proc. Średni wynik na Pomorzu to 66 proc. (podobnie jak wynik ogólnopolski).

Egzamin z polskiego też okazał się dla pomorskich ósmoklasistów stosunkowo prosty - średni wynik dla Pomorza to 67 proc. (w skali kraju to 66 proc.). W tym przypadku najlepszy wynik osiągnęli uczniowie z Gdańska - 74 proc., tuż za nimi znaleźli się uczniowie z Sopotu (średnio 73 proc.) i z Gdyni (70 proc.).

Egzamin z matematyki to wielki sukces sopockich uczniów - zdobyli średnio 68 proc., podczas gdy wynik ogólnopolski to 53 proc. Wynik uczniów z Gdańska i Gdyni to 62 proc. To także egzamin, w którym uczniowie z Pomorza osiągnęli słabszą średnią niż ogólnopolska - 52 proc. na Pomorzu i 53 proc. w skali kraju.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023 

Teraz zaczął się kolejny etap rekrutacji do szkoł ponadpodstawowych wszystkich typów. Po otrzymaniu zaświadczeń o wynikach egzaminów uczniowie muszą pamiętać o tych terminach:

  • Do 12 lipca (do godz. 15) to czas na uzupełnienie złożonego wniosku o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty. W tym okresie można też zmienić wniosek oraz złożyć go na nowo do innej szkoły.
  • 19 lipca komisje rekrutacyjne w szkołach podadzą oficjalne listy uczniów przyjętych i nieprzyjętych do szkół.
  • Od 20 do 26 lipca będzie czas na potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły średniej przez złożenie oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wyniku egzaminu ósmoklasisty (o ile nie złożono tych dokumentów już wcześniej).
  • 27 lipca - oficjalne ogłoszenie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, a dzień później (28 lipca) ogłoszenie przez kuratorium oświaty liczby wolnych miejsc w szkołach średnich. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama