Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Wagon barowy w wąskotorówce niczym dawny „Wars” w pociągach dalekobieżnych

Kto z nas nie pamięta słynnych wagonów barowych, potocznie nazywanych "Warsem", kursujących niegdyś w pociągach dalekobieżnych w całej Polsce? Namiastkę tamtych czasów napotkać można w pociągach wąskotorowych Żuławskiej Kolei Dojazdowej, jeżdżących po Mierzei Wiślanej. Znajduje się w nich specjalny wagon bufetowy, gdzie w trakcie podróży delektować się można kawą, zimnymi napojami czy lodami. Ten "letniak" - bowiem wagon jest częściowo odkryty - cieszy się dużą popularnością wśród pasażerów.
Wagon barowy w wąskotorówce niczym dawny „Wars” w pociągach dalekobieżnych
Takim wagonem podróżować można od Sztutowa do Prawego Brzegu Wisły, po drodze zaś wypić kawę i zjeść lody

Autor: Żuławska Kolej Dojazdowa

Pociągi wąskotorowe Żuławskiej Kolei Dojazdowej niestety wciąż nie kursują na trasie z Nowego Dworu Gdańskiego do Stegny, z powodu modernizacji jednego z mostów nad Szkarpawą. Kilkanaście razy dziennie charakterystyczna kolejka przemierza za to szlak od Sztutowa - gdzie jest końcowa stacja czołowa, do Prawego Brzegu Wisły w okolicach Mikoszewa. 

Kilka lat temu podróżni wskazywali na potrzebę dołączenia do pociągów wagonu, w którym można byłoby zakupić napoje, przekąski, pamiątki czy gadżety. Takie wagony przewoźnik przygotował - w razie deszczu świecą pustką, bowiem są częściowo pozbawione ścian i nie zabezpieczają przed niepogodą. Za to w słoneczne letnie dni cieszą się wielkim powodzeniem, tym bardziej że podróż między stacjami końcowymi trwa około godzinę. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Koleją wąskotorową po Mierzei Wiślanej można już podróżować codziennie

Pomalowane na czerwony kolor charakterystyczne wagony zachęcają do wykonywania pamiątkowych zdjęć. Znajdują się w nich drewniane ławki oraz stoliki, co nadaje nieco historyczny wygląd. W wagonach znajduje się bufet, gdzie można zamówić napoje gorące i chłodne, lody i słodycze, ponadto gadżety Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Choćby popularne magnesy, z których można "zestawić" na lodówce cały skład pociągu, od wagonu motorowego poprzez osobowy aż do wspomnianego "letniaka". 

Poza letnim rozkładem jazdy wagonów bufetowych już pociągi nie prowadzą, dlatego podczas wakacyjnych peregrynacji po Mierzei Wiślanej warto pojechać wąskotorowym pociągiem i zajrzeć do bufetu. Przyjmują nawet płatności kartą!

Pociąg wyrusza w podróż ze stacji w Sztutowie. Pośrodku składu czerwony wagon bufetowy

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka